نحوه راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا فروشگاه اینترنتی

نحوه راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا فروشگاه اینترنتی نحوه راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا فروشگاه اینترنتی
 • 1400/08/29
 • 24569
 • 2
نحوه راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا فروشگاه اینترنتی

با گسترش اینترنت و افزایش استفاده از این ابزار فروشگاه‎‌های اینترنتی به سرعت رشد کرده‌اند و این موضوع سبب شده است که بسیاری از افراد در اندیشه راه‌اندازی یک کسب و کار و یا فروشگاه اینترنتی باشند.

شاید شما هم در دوستان و آشنایان خود مشاهده کرده باشید افرادی را که یا اقدام به راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کرده‌اند و یا اینکه تجربه راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی را در سر داشته‌اند و قبلا اقدام به این کار کرده‌اند.

اما در اینجا یک سوال مطرح است و آن این است که با این همه تقاضا برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی چرا تعداد فروشگاه اینترنتی موفق کم است و ما کمتر فروشگاه اینترنتی را می‌بینیم که در مسیر خود به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته باشد.

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله سعی داریم که موارد مهم در راه‌اندازی یک کسب و کار و فروشگاه اینترنتی را به شما معرفی کنیم تا اگر شما هم روزی قصد راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی را داشتید به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید و در این مسیر موفق شوید.

 شناسایی نیاز و دغدغه مردم جامعه

در بسیاری از موارد خیلی از ما به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار و یا فروشگاه اینترنتی هستیم ولی سوال اصلی اینجاست چقدر این کسب و کار و فروشگاه اینترنتی قادر به حل نیازهای مردم است و واقعا برطرف کننده نیازهای آن‌ها است؟

پس اولین موضوعی که در راه‌اندازی یک کسب و کار و فروشگاه اینترنتی باید مد نظر قرار دهید این موضوع است که کسب و کار و فروشگاه شما تا چه حد برطرف کننده نیاز مخاطبانتان است؟

برای پاسخ دقیق به این سوال ابتدا باید نیاز مخاطبان خود را به خوبی بشناسید. برای مثال کسب و کاری که غذای آماده ارائه می‌کند باید ابتدا از خود بپرسد که نیاز مخاطبان او چیست؟

آیا نیاز مخاطبان او غذای آماده است؟ و یا اینکه نیاز مخاطبان او برطرف کردن گرسنگی است؟

اگر مخاطبان او فقط به غذای آماده نیاز دارند فرد باید در راه‌اندازی کسب و کار خود به این موضوع توجه کند که استراتژی او همواره باید عرضه غذای آماده باشد. اما اگر مخاطبان او به غذای آماده نیاز ندارند و رفع گرسنگی نیاز آن‌ها است فرد می‌تواند در کنار غذای آماده غذای نیمه آماده و موارد دیگر هم به فروش برساند.

نیاز قابلیت رفع به صورت اینترنتی را دارد؟

دومین موضوعی که در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی باید به آن توجه کنید قابلیت رفع نیاز به صورت اینترنتی است. برای مثال در نمونه‌ای که در بالا ذکر شد اگر نیاز مخاطبان خرید مواد اولیه و آماده کردن آن توسط خودشان در رستوران باشد اصلا می‌توان این نیاز را به صورت اینترنتی برطرف کرد؟

شاید درک این موضوع برای شما کمی سخت باشد اما بسیار مشاهده می‌شود که کسب و کارهایی بدون توجه به همین موارد  اقدام به راه‌اندازی فرشگاه اینترنتی می‌کنند و در همان ابتدای مسیر با شکست مواجه می‌شوند.

انتخاب بهترین محصول برای فروش اینترنتی

 قابلیت تامین محصول

سومین موضوعی که در راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی باید به آن توجه داشته باشید؛ امکان تامین کالا است. برای مثال اگر شما قصد دارید فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید و در آن لباس زمستانی بفروشید آیا می‌توانید محصولات آن را تامین کنید؟

شاید این موضوع برای شما کمی عجیب باشد که چرا تامین کالا را یکی از عوامل موفقیت در راه‌اندازی کسب و کار و فروشگاه اینترنتی برشمرده‌ایم. ولی واقعا در دنیای واقعی موضوعی کمی پیچیده‌تر از آن است که تصور می‌کنید و موضوع تامین کالا در راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی بسیار حیاتی است. فرض کنید شما به عنوان خریدار به یک فروشگاه اینترنتی مراجعه می‌کنید و یک محصول را سفارش می‌دهید؛ اما فروشگاه قادر نیست محصول را تامین کند و به دست شما برساند. اکنون شما مجدد حاضر هستید برای خرید محصول به آن فروشگاه مراجعه کنید؟

پیداکردن روش حمل و نقل مناسب

پس از تامین کالا موضوع ارسال کالا و انتخاب بهترین روش ارسال کالا یکی از چالش‌های بزرگ راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی است. معمولا در حالت عادی بیش از چهل درصد از درآمد یک فروشگاه اینترنتی  برای حمل و نقل و رساندن محصول به دست مشتری صرف می‌شود و همین هزینه سنگین سبب می‌شود بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی پس از راه‌اندازی و در همان ابتدای مسیر با شکست مواجه شوند.

البته موضوع ارسال از جمله مواردی است که اگر اطلاعات درستی در رابطه با این صنعت در اختیار داشته باشید و با شرکت‌های واسط پستی آشنا باشید به راحتی می‌توانید آن را حل کنید.

ما در مقاله "انواع روش ارسال کالا برای فروشگاه اینترنتی" سعی کرده‌ایم شما را با انواع روش ارسال کالا آشنا کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

اما اگر بخواهیم خیلی شفاف ساده‌ترین راه‌حل برای ارسال کالا را به شما معرفی کنیم فقط یک عبارت می‌توان گفت:

سیستم ارسال پایگان

اگر علاقمند به آشنایی با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ارسال کالا هستید مقاله "بهترین شرکت‌های پستی" را مطالعه کنید.

 مشخص کردن نحوه  درآمد زایی

موضوع مهم دیگر در راه‌اندازی یک کسب و کار و فروشگاه اینترنتی مشخص کردن نحوه درآمد زایی است. شاید فکر کنید که چرا مشخص کردن نحوه درآمد زایی می‌تواند مهم باشد؟

این موضوع را بهتر است با یک مثال روشن کنیم. به نظر شما درآمد زایی دیجی کالا از فروش کالا است یا هزینه ارسال کالا و یا حق اشتراک‌های دیجی کالا؟ و یا ترکیبی از این موارد؟

تعیین نحوه درآمدزایی در راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است و این نحوه درآمدزایی تعیین کننده استراتژی‌های فروشگاه در هر یک از مواردی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

حال اگر شما به راه‌اندازی یک کسب و کار و فروشگاه اینترنتی علاقمند هستید و فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی نکرده‌اید و یا اینکه در برخی از مواردی که در بالا ذکر شد اعم از تعیین محصول، تامین محصول، نکات و موارد ارسال کالا و موارد مشابه دیگر با چالش مواجه هستید؛ نگران نباشید. ما در تجارت الکترونیک پایگان برای هر یک از مواردی که عنوان د راه‌حلی ویژه داریم.

پس اگر شما دارای فروشگاه اینترنتی هستید و یا اینکه علاقمند به راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی هستید کافی است که با همکاران ما در پایگان تماس بگیرید و برای هر یک از مواردی که عنوان شد درخواست راهنمایی بفرمایید.

علاوه بر این، مطالعه مقالاتی مانند "قرارداد با اداره پست برای فروشگاه اینترنتی" هم می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

 

ارتباط صحیح با مشتری در فروش های اینترنتی

برقراری ارتباط با مشتری

به یاد داشته باشید مردم بیش از آنکه علاقمند باشند از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنند دوست دارند از کسی خرید کنند که نیاز‌های آن‌ها را به خوبی می‌شناسد، برای رفع نیازهای آن‌ها راه‌حل‌های مناسبی دارند و با آن‌ها ارتباطی دوستانه دارد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از یک فروشگاه فقط به دلیل اینکه فروشنده خوبی دارد و یا اینکه شما با آن فروشنده دوست هستید خرید کرده باشید. در رابطه با فروشگاه‌های اینترنتی هم این موضوع صادق است و شما هر چه بیشتر بتوانید با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنید در کسب و کار موفق‌تر خواهید بود.

پیدایش شبکه‌های اجتماعی کمک بسیار زیادی به کسب وکارهای مختلف در جهت برقراری ارتباط با مردم و معرفی آن‌ها کرده است. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم از شبکه‌های اجتماعی خود غافل نشوید.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان شد برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق شما باید با موضوعاتی دیگر از جمله روش پرداخت در محل هم آشنا باشید و از آن اطلاع داشته باشید، برای آشنایی با این موارد سایر مقالات ما را هم مطالعه کنید.

ویژگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی به عنوان یک کسب و کار آنلاین، ویژگی‌های خاصی دارد که باید در نظر گرفته شود. برخی از ویژگی‌های مهم راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی عبارتند از:

1. ساختار سایت: ساختار سایت باید ساده و کاربرپسند باشد تا کاربران به راحتی بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند و خرید کنند.

2. طراحی و برندینگ: طراحی و برندینگ مناسب به فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند تا بازدید کنندگان را به خود جذب کند و اعتماد آن‌ها را به دست آورد.

3. مدیریت محتوا: مدیریت محتوا شامل محتوای متنی، تصویری و ویدئویی در سایت فروشگاه است که باید با کیفیت بالا و جذاب باشد تا مشتریان به خرید و بازگشت به فروشگاه ترغیب شوند.

4. سیستم پرداخت: فروشگاه اینترنتی باید دارای سیستم پرداختی امن و قابل اعتماد باشد تا مشتریان با اطمینان خرید کنند. در این بخش، باید به دانستن قوانین و مقررات پرداخت الکترونیکی در کشور خود توجه کنید.

5. مدیریت سفارشات: برای انجام عملیات خرید، مشتریان باید محصولات مورد نیاز خود را به سبد خرید اضافه کرده و سفارش خود را ثبت کنند. برای مدیریت سفارشات، نیاز به یک سیستم مدیریت سفارشات قوی و کارآمد است.

6. ارتباط با مشتریان: در فروشگاه اینترنتی، باید روش‌های ارتباطی مناسب با مشتریان مانند تلفن، ایمیل، چت آنلاین و شبکه‌های اجتماعی فراهم شود تا مشتریان بتوانند به راحتی با فروشگاه تماس بگیرند و از خدمات پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات خود استفاده کنند.

7. تبلیغات و بازاریابی: برای جذب مشتریان به فروشگاه اینترنتی، نیاز به استفاده از روش‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات در گوگل و... است. همچنین، استفاده از روش‌های بازاریابی مانند کد تخفیف، مسابقات و جوایز نیز به جذب مشتریان کمک می‌کند.

به طور کلی، راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، مدیریت کارآمد و به‌روزرسانی مداوم است. باید به یاد داشت که این کسب و کار در صورت مدیریت صحیح، می‌تواند به یک منبع بزرگ درآمدی تبدیل شود.

 

 

 

سوالات متداول

 • آیا برای تبلیغات فروشگاه اینترنتی، بهتر است از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات در گوگل استفاده کنم؟

استفاده از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در گوگل هر دو روش موثری برای تبلیغات فروشگاه اینترنتی هستند، اما هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود هستند. برای تصمیم‌گیری در این باره، باید نیازهای ویژه فروشگاه شما را بررسی کنید و روش مناسب را انتخاب کنید.

 • آیا برای برنامه‌ریزی استراتژیک، باید بازار را بررسی کرد؟

بله، برای برنامه‌ریزی استراتژیک در راستای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، بررسی بازار بسیار مهم است. بررسی بازار به شما کمک می‌کند تا بازار هدف و نیازهای مشتریان خود را بهتر بشناسید و برنامه‌ریزی استراتژیک خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنید. 

 

 

 

خدمات محصول پایگان

لطفا ما را از نظرات و تجربیات خود در مورد این مطلب بهره‌مند سازید.

2 دیدگاه

 • avatar
  فرزاد پارسایژ

  سلام بند فرزاد پارسایی از ارومیه برای پیمانکاری شرکت در آذربایجان غربی چه کاری باید انجام بدم

 • avatar
  پایگان

  لطفا در قسمت نمایندگی سایت ثبت نام کنید

ما در تلاشیم تا با همدیگر مطالب زیادی یاد بگیریم

مطمئن ترین روش ارسال کتاب با پست برای فروشگاه آنلاین کتاب
11شهریور
 • 0
 • 2693

مطمئن ترین روش ارسال کتاب با پست برای فروشگاه آنلاین کتاب

امروزه فروش کتاب به صورت آنلاین بسیار رونق پیدا کرده است و مشتریان می توانند بسیاری از عنوان کتاب های کمیاب را از طریق فروشگاه های اینترنتی خریداری کنند. بر این اساس فروشگاه های آنلاین کتاب برای ارسال کتاب باید از خدمات پستی رسمی و معتبر استفاده کنند. در اکثر شهرهای بزرگ، شرکت‌ های پستی معتبری وجود دارند که خدمات ارسال کت

ادامه مطلب
ارسال مرسوله آنلاین با پایگان
12شهریور
 • 0
 • 943

ارسال مرسوله آنلاین با پایگان

در دنیای امروز، ارسال مرسوله‌ها به سرعت و امانت بالا اهمیت بسیاری دارد. یکی از راه‌های پرطرفدار برای ارسال مرسوله آنلاین، استفاده از سرویس‌های ارسال پیک مانند "پایگان" می‌باشد. پایگان یکی از پیشروهای ایرانی در زمینه ارائه خدمات ارسال سریع و آنلاین می‌باشد که با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته، به مشت

ادامه مطلب
ارسال مرسوله یک روزه با پایگان
12شهریور
 • 5
 • 1631

ارسال مرسوله یک روزه با پایگان

ارسال مرسوله‌ها و بسته‌ها با سرعت و امانت بالا از جمله نیازهای اساسی هر سازمان یا فردی است که در فعالیت‌های روزمره خود نیازمند ارسال و دریافت مرسوله‌ها می‌باشد. یکی از راه‌های موثر و محبوب برای انجام این فرآیند، استفاده از خدمات پیک و ارسال مرسوله یک روزه با شرکت‌هایی مانند "پایگان" می‌باشد. پایگان ب

ادامه مطلب
افزایش تعرفه های پست در سال 1403
19اردیبهشت
 • 2
 • 4620

افزایش تعرفه های پست در سال 1403

افزایش تعرفه های پست از سمت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به صورت سالانه و گاها طی چند مرحله انجام می‌شود. از آنجایی که تعرفه نهایی قابل پرداخت در شرکت پست، شامل موارد گوناگونی است، در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با این موارد آشنا کنیم تا بتونید دقیق

ادامه مطلب
لیست ممنوعات پستی سال 1403
03تیر
 • 0
 • 149

لیست ممنوعات پستی سال 1403

از آنجایی که در سال 1403 شرکت پست به ارائه‌ی جدیدی از لیست ممنوعات پستی سال 1403 پرداخته است، در این مقاله لیست ممنوعات پستی را با شما اشتراک می‌گذاریم تا ارسالی امن را تجربه کنید.

ادامه مطلب
تماس با ما: 54124-021