چگونه برای فروشگاه اینترنتی اینماد بگیریم؟

چگونه برای فروشگاه اینترنتی اینماد بگیریم؟ چگونه برای فروشگاه اینترنتی اینماد بگیریم؟
 • 1400/06/28
 • 173
 • 0
چگونه برای فروشگاه اینترنتی اینماد بگیریم؟

اینماد عامل مهمی در توسعه تجارت الكترونیک است. اگر شما در سایت خودتان بخواهید کالایی را به فروش برساند و پرداخت آنلاین داشته باشید، نیاز به اینماد دارید. نماد اعتماد الکترونیکی به خریداران امکان پرداختی امن و سالم را می‌دهد.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اعطای اینماد هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید. نباید فراموش کرد که مسئولیت صحت فعالیت کسب وکار اینترنتی و کلیه محتوای منتشر شده در وب سایت بر عهده صاحب کسب و کار اینترنتی است. اینماد به منزله ی مجاز و قانونی بودن فعالیت کسب و کار اینترنتی است.

نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی به صورت یک لوگوی دارای شناسه و مشخصات صاحب کسب و کار اینترنتی، به کسب وکارها اعطا می‌شود. سایت‌های فروش اینترنتی نیز موظف‌اند اینماد را در سایت خود قرار دهند. محل قرارگیری اینماد معمولا در قسمت پایین و سمت چپ صفحه‌ی سایت دیده می‌شود. با کلیک بر روی اینماد در صفحه‌ی سایت‌های فروش اینترنتی محصول، اطلاعات دارنده کسب و کار آنلاین و تاریخ دریافت و انقضای گواهینامه نماد اعتماد دیده می‌شود. این اطلاعات، به همراه آدرس ایمیل و نشانی و شماره تلفن معتبر متعلق به فروشگاه اینترنتی روی این لوگو موجود است.

چرا دریافت اینماد توسط فروشگاه‌های اینترنتی ضرورت دارد؟

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سه جهت برای کسب و کارهای آنلاین و به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی ضرورت دارد:

اول اینکه اینماد برای شروع و ادامه کسب و کارهای اینترنتی ضروری است. چون اگر بخواهیم کسب و کارمان از طرف سازمان‌های دولتی و غیردولتی معتبر باشد و به عنوان یک شرکت قانونی فعالیت انجام دهد، باید برای دریافت آن اقدام کنیم.

نکته مهم اینکه، طبق اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت الکترونیک در آینده‌ای نزدیک، فروشگاه‌های اینترنتی فاقد اینماد  مجوز فعالیت نداشته و مسدود می‌شوند.

دومین مسئله‌ی مهم، مسئله اعتماد مردم است که مشتریان این فروشگاه‌های اینترنتی و مهمترین بخش کسب وکار هستند. یکی از پارامترهای مهم برای جلب اعتماد مشتریان دارا بودن نشان اعتماد الکترونیکی است. زیرا مردم می‌دانند این نماد به خاطر رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آنها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه‌ها، به آنها اعطا شده است. پس مصرف‌کنندگان با اعتماد و اطمینان بیشتری از این سایت‌ها خرید می‌کنند.

همچنین با نظام‌مند شدن فروشگاه‌های اینترنتی، تخلفات احتمالی در زمینه‌ی کیفیت کالاها، مجاز بودن آن‌ها، امنیت در پرداخت، تحویل به موقع کالا، شرایط بازپس‌گیری و پاسخگویی مشتریان کاهش خواهد یافت.

مورد سوم مربوط به همکاری کسب وکارهای اینترنتی با شرکت‌های لجستیکی و سیستم‌های ارسال برای تحویل سفارشات است. با تجربه‌ای که شاید همه‌ی ما از خریدهای اینترنتی داشته‌ایم، می‌دانیم که بخش مهمی از کار فروشندگان اینترنتی کالا، مربوط به تحویل سفارشات است. این کار در بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی موفق توسط شرکت‌های لجستیکی انجام می‌شود. شرکت‌های لجستیکی نیز موظف‌اند با کسب وکارهایی همکاری کنند که این نماد را داشته باشند. چون اعتبار فروشگاه اینترنتی باعث اعتبار شرکت لجستیکی نیز خواهد بود. با این کار، از ارسال محصولات بی‌کیفیت یا غیرقانونی جلوگیری می‌شود. همچنین صنعت تجارت الکترونیک در بستری شفاف و درست رشد خواهد کرد.

شرایط دریافت اینماد برای فروشگاه های اینترنتی

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

 •  داشتن یک فروشگاه اینترنتی (دریافت پول از مشتری)، سفارش‌های تلفنی موردقبول نمی‌باشند.
 •  توجه داشته باشید امکان دریافت نماد با آی پی وجود ندارد، و ثبت دامنه برای این مورد الزامیست.

 

مدارک لازم

 متقاضیان حقیقی:

 1. تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 2. تعهدنامه شخصیت حقیقی

 

 متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری):

 1. تصویر آگهی روزنامه رسمی
 2.  تصویر اصل اساسنامه
 3.  آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 4.  آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 5.  آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت (در صورت وجود)
 6.  تعهدنامه شخصیت حقوقی
 7.  تصویر پروانه/مجوز فعالیت

 متقاضیان دولتی:

 • تصویرنامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی مزبور

 

مراحل دریافت ابنماد برای فروشگاه های اینترنتی

 

مراحل دریافت اینماد

 1. قبل از انجام موارد زیر، قوانین مربوط به اینماد را با توجه به موضوع سایت خود مطالعه نمایید، این اطلاعات در صفحه قوانین و مقررات سایت اینماد نوشته شده است.
 2.  برای شروع وارد وب سایت http://www.enamad.ir بشوید و روی گزینه درخواست نماد اعتماد کلیک کنید ، سپس روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک کنید، ایمیل ، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. ادامه مراحل را در تصویر زیر می‌توانید ببینید.
 3. سپس به کاربری خود وارد شوید و از قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید، تمام اطلاعات کاملا صحیح وارد نمایید.
 4. در قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه بارگذاری مدارک کلیک کنید و مدارک مورد نیاز را آپلود نمایید.
 5. در قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه احراز اطلاعات کلیک کنید، تلفن همراه، تلفن ثابت و خود را تایید کنید، در واقع به وسیله تماس تلفنی و پیام کوتاه این موارد تایید خواهد شد.
 6. روی گزینه افزودن کسب و کار کلیک کنید، تمام اطلاعات را با دقت وارد کنید، لازم است یک نام کاربری و یک رمز در قسمت مشتریان فروشگاه خود ایجاد کنید و آن را در اختیار مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار بدهید تا آنها تست‌های لازم را روی سایت شما انجام دهند.
 7. سپس روی گزینه مدیریت کسب وکار کلیک کنید و روی گزینه احراز اطلاعات کسب و کار کلیک کنید و آدرس ایمیل، تلفن ثابت و آدرس پستی خود را تایید نمایید، معمولا برای تایید آدرس هزینه ارسال بسته پستی از شما دریافت خواهد شد.
 8. سپس در قسمت مدیریت کسب و کار فرم نظرسنجی را پر نمایید.
 9. موارد مربوط به چک لیست را انجام بدهید. این چک لیست شامل تنظیماتی در بخش مدیریت وبسایت است.

 

بعد از این مراحل، باید بعد از تأیید ارزیابی درخواست، مدارک فیزیکی خود را به آدرس پستی درج شده در سایت ارسال کنید. متقاضیان باید فرم تعهدنامه همراه با کد تأیید آدرسی که برایشان ارسال می‌شود را تکمیل و امضا کنند و همچنین کپی برابر اصل مدارک درخواست شده را پست کنند. 

دریافت اینماد

لطفا ما را از نظرات و تجربیات خود در مورد این مطلب بهره‌مند سازید.

0 دیدگاه

ما در تلاشیم تا با همدیگر مطالب زیادی یاد بگیریم

انواع روش‌های ارسال کالا
10آذر
 • 0
 • 978

انواع روش‌های ارسال کالا

برای ارسال کالا و محصول فروشگاه‌های اینترنتی روش‌های مختلفی مانند ارسال کالا با شرکت پست، ارسال محصول توسط پیک شخصی فروشگاه، ارسال کالا با استفاده از شرکت‌هایی مانند تیپاکس و ارسال محصول با شرکت‌های واسط پستی مانند پایگان وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد که در این مقاله به صورت کامل شرح داده

ادامه مطلب
مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل
17آذر
 • 0
 • 1919

مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل

سیستم پرداخت در محل با توضیح؛ پرداخت به صورت نقدی هنگام تحویل کالا یا همان  COD- Cash On Delivery، یک سرویس محبوب برای پرداخت در خرید و فروش‌های اینترنتی است. COD به خریداران اجازه می‌دهد که از طریق پول نقد و یا عابر بانک، در زمان تحویل سفارش، هزینه محصول و کالای خریداری شده را پرداخت کنند. تحقیقات نشان

ادامه مطلب
بهترین و ارزان‌ترین روش ارسال کالا
30آذر
 • 0
 • 2223

بهترین و ارزان‌ترین روش ارسال کالا

ارسال کالا در طول تاریخ به عنوان بخش مهمی از تجارت و بازرگانی همیشه مطرح بوده است. طبق گفته مورخان اولین بار در حدود 12هزار سال پیش شبکه‌ای برای حمل و نقل و ارسال کالا در خاورمیانه ایجاد شد. اولین کالای تجاری ابسیدین یا سنگ آتشفشانی بود که از آناتولی به ایران و بین النهرین ارسال می‌شد. در آن زمان کار حمل و نقل و ارسال کالا توسط ش

ادامه مطلب
رهگیری مرسولات پستی
25دی
 • 0
 • 568

رهگیری مرسولات پستی

رهگیری مرسولات (پستی و غیره) یکی از نکات مهم برای نگهداشت مشتری در فروش‌های اینترنتی است. زمانی که شما به عنوان یک فروشگاه آنلاین محصولی را برای مشتری ارسال می‌کنید، روند ارسال و وضعیت سفارش برای مشتری بسیار مهم است. اهمیت رهگیری مرسولات بخصوص در سفارشات آنلاین که از قبل پول پرداخت شده دوچندان می‌شود، چراکه اعتماد مشتری ب

ادامه مطلب
ارسال کالای شکستنی و مایعات با پست
03اسفند
 • 0
 • 965

ارسال کالای شکستنی و مایعات با پست

ارسال کالا در طول تاریخ به عنوان بخش مهمی از تجارت و بازرگانی مطرح بوده است. طبق گفته مورخان در حدود ۱۲هزار سال پیش شبکه‌ای برای حمل و نقل کالا در خاورمیانه ایجاد شد. اولین کالای تجاری ابسیدین یا سنگ آتشفشانی بود که از آناتولی به ایران و بین النهرین ارسال می‌شد. در آن زمان کار ارسال کالا

ادامه مطلب
سریع‌ترین روش ارسال کالا
16اسفند
 • 0
 • 783

سریع‌ترین روش ارسال کالا

فروشگاه‌های اینترنتی برای ارسال کالا به به مشتریان خود با توجه به نوع محصول، هزینه در نظر گرفته شده برای ارسال، درخواست مشتری و بسیاری موارد دیگر، روش مناسب ارسال کالا را انتخاب می‌کنند.

در این میان بعضی

ادامه مطلب
تماس با ما: 54124-021