خانه / اخبار / اجرای طرح جدید ترافیک تهران از اول تیرماه برای کنترل آلودگی هوا و مدیریت حمل و نقل

اجرای طرح جدید ترافیک تهران از اول تیرماه برای کنترل آلودگی هوا و مدیریت حمل و نقل

چند ماهی است که خبرِ تغییر طرح زوج و فرد در تهران به میان آمده و زمانِ اجرای آن را نیز اول تیرماه تعیین کرده اند. با اینکه چند روزی از زمان اجرای طرح جدید ترافیک که “طرح کنترل آلودگی هوا ” نامیده شده، می گذرد اما خیلی ها هنوز از چند و چون قوانین این طرح و جزئیات آن اطلاع ندارند. در این مطلب کلیات مفیدی از روش اجرای طرح جدید حمل و نقل و کنترل ترافیک تهران در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

قوانین و مقررات طرح جدید کنترل آلودگی هوا

علت اجرای طرح جدید کنترل آلودگی هوای تهران

اول اینکه برنامه ریزان طرح جدید علت تغییر طرح زوج و فرد را اشتباه در اجرای طرح و نتایج برعکس آن در جلوگیری از آلودگی دانستند. چرا که در بسیاری موارد مردم را به خرید ماشینی دیگر با پلاک جدید ترغیب کرده که باعث افزایش چندبرابری تعداد خودروها در سطح شهر شد. از طرفی طرح قبلی برای همه مردم منصفانه نبود. چرا که تعداد روزهای زوج و فرد در طول یک فصل یکسان نیست. در نتیجه در طرح زوج و فرد عملا دارندگان خودروهایی با پلاک زوج می‌توانستند تعداد روزهای بیشتری در محدوده‌ی طرح تردد کنند و این رویه به ضرر دارندگان خودروهایی با پلاک فرد بود.

اما محدوده ی طرح جدید کجاست ؟

محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا هم همان محدوده‌ی طرح زوج و فرد سابق بوده و تغییری نکرده است. محدوده ی طرح را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

نقشه محدوده ترافیک اول و دوم

قوانین کلی در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

 • ثبت نام در سامانه تهران من

تمامی کسانی که قصد تردد در بخش‌های مرکزی تهران (محدوده‌ی زوج و فرد سابق) را دارند، لازم است با ثبت نام در سامانه‌ی تهران من به نشانی my.tehran.ir حساب کاربری مخصوص خود را بسازند. البته ایجاد حساب کاربری در سایت تهران من یا اپلیکیشن این سامانه به هیچ عنوان پیچیده نیست. با فشردن دکمه‌ی ثبت نام از گوشه‌ی بالایی سمت چپ این وب سایت می‌توانید به شکل مرحله به مرحله نسبت به تکمیل فرم مربوط به ثبت نام اقدام کنید.

 

 • ثبت نام در سامانه my.tehran.ir و وارد کردن اطلاعات شخصی و مشخصات و اطلاعات خودرو.
 • به عنوان شخص حقیقی باید کد ملی و تاریخ تولد خود را ثبت کنید و بعد از وارد کردن تمامی اطلاعات شخصی، یک نام کاربری و رمز عبور برای خود ایجاد کنید که پس از آن یک کد فعال سازی از طریق پیامک دریافت خواهید کرد که پس از وارد کردن آن به پنل دسترس خواهید داشت.
 • پس از ثبت اطلاعات کاربری می‌توانید مشخصات یک یا چند خودرو را وارد کنید و همچنین میزان نقدی حساب خود را افزایش دهید تا از آن برای خرید طرح‌های روزانه یا هفتگی نیز استفاده کنید.
 • میزان پولی که در حساب شهروندی خود شارژ می‌کنید در حساب شما باقی می‌ماند و در صورت ورود به طرح آلودگی هوا با توجه به ساعت تردد و دیگر شرایط از آن کسر می‌شود.
 • انتخاب تاریخ (روزانه، هفتگی، سالانه) در سایت.
 • پرداخت اینترنتی و یا استفاده از شارژ حساب.
 • پرداخت با موفقیت و نمایش برگه پرداخت و مجوز طرح
 • پس از نمایش مجوز می‌بایست آنرا چاپ و بر روی شیشه خودرو بزنید و تا پایان تاریخ مجوز آن را همراه خود باید داشته باشید.
 • یکی از اصلی‌ترین نکات برای گرفتن مجوز طرح ترافیک به صورت اینترنتی پرداخت عوارض سالیانه شهرداری و داشتن معاینه فنی معتبر است.

فراموش نکنید در صورت ثبت نکردن مشخصات در سامانه‌ی تهران من، هر بار ورود یا خروج از محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا به معنی صدور یک قبض جریمه خواهد بود.

ثبت نام در سایت تهران من

 • تردد رایگان در محدوده ی طرح جدید چند روز است؟

شهروندانی که مشخصات خود را در سایت یا اپلیکیشن mytehran ثبت کرده باشند، مجاز خواهند بود ۲۰ روز در طول هر فصل (۲۰ روز در هر سه ماه) به شکل رایگان در محدوده‌ی دوم تردد کنند؛ پس از آن باید به ازای هر روز ورود به این محدوده، مبلغی را در حساب خود شارژ کنند. رانندگانی که خودروهایی با پلاک غیر تهران دارند می‌توانند در هر فصل ۱۵ روز بدون هزینه وارد محدوده‌ی دوم شوند.

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با همکاری پلیس راهور ناجا مهلت یک ماهه ای برای پرداخت عوارض طرح ترافیک جدید در نظر گرفته‌اند. یعنی شهروندانی که وارد محدوده‌ی طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا (پس از ۲۰ روز مجاز) شده باشند، یک ماه مهلت خواهند داشت تا با پرداخت بدهی در سامانه‌ی تهران من، مشمول جریمه نشوند. در صورت پرداخت نکردن بدهی، پلیس بعد از گذشت یک ماه، جریمه‌ی ورود غیر مجاز به محدوده‌ی طرح‌های ترافیکی را برای راننده‌ی متخلف صادر می‌کند.

نکات مهم

 • در طرح جایگزین زوج و فرد تنها چیزی که اهمیت دارد تعداد روزهای ورود به محدوده است و زوج یا فرد بودن پلاک دیگر مهم نیست.
 • فرصت ۲۰ روزه‌ی حضور رایگان در محدوده‌ی طرح مختص به هر فصل است و اگر از آن استفاده نکنید، به فصول بعدی سال منتقل نمی‌شود.
 • برای دریافت هشدار مهلت یک ماهه از طریق پیامک و استفاده از این مهلت باید در سامانه‌ی تهران من ثبت‌نام کرده باشید. ثبت نام در این سامانه و دریافت پیامک هشدار، رایگان است.

 

 • هزینه ورود به محدوده دوم پس از مهلت ۲۰ روزه چقدر است؟

به طور کلی، پس از اتمام ۲۰ روز تردد رایگان، هر بار ورود به محدوده‌ی دوم، هزینه‌ای به اندازه‌ی نصف هزینه‌ی ورود به طرح ترافیک دارد. برای محاسبه تعرفه تردد در محدوده دوم با توجه به مشخصات خودرو و شرایط رفت و آمد میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید :

برای محاسبه تعرفه تردد در طرح ترافیک جدید اینجا کلیک کنید.

محاسبه تعرفه تردد در طرح

نرخ عوارض به سه عامل بستگی دارد : ۱ – معاینه فنی خودرو ۲- ساعت ورود به طرح یا خروج از طرح و ۳- تعداد دفعات ورود به طرح یا خروج از محدوده در یک روز است که با افزایش تعداد دفعات هزینه ها بصورت خطی افزایش پیدا نمی کند بلکه با توجه به جدول زیر تعیین میشود.

جدول محاسبه هزینه تعرفه طرح ترافیک جدید

 • ساعات اجرای طرح جدید (زوج و فرد سابق) در محدوده ی دوم ترافیک

در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۹:۰۰ بعد از ظهر و در روزهای پنجشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر اجرا می‌شود.

محدودیت ترافیکی در محدوده‌ی اول (محدوده‌ی طرح ترافیک) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اعمال می‌شود ولی تردد در این محدوده در روزهای پنجشنبه آزاد است.

 

 • شرایط تردد ساکنین در محدوده کنترل آلودگی هوای تهران

شهروندان ساکن در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا می‌توانند به شکل رایگان یک بار قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح از محدوده‌ی طرح خارج شده و بار دیگر پس از ساعت ۱۷:۰۰ به محدوده‌ی طرح وارد شوند. همچنین نرخ عوارض طرح برای این شهروندان با تخفیف ۵۰ درصدی محاسبه می‌شود.

ساکنین محدوده‌ی طرح برای استفاده از شرایط این بند باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک (شامل سند یا اجاره‌نامه‌ی قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

روش های ارسال کالا در تهران

در طول تاریخ همواره با گسترش فناوری، زندگی ها به سمت آسایش بیشتر پیش می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان