خانه / اخبار / اوضاع دلار در سیاسی ترین سال اقتصاد ایران

اوضاع دلار در سیاسی ترین سال اقتصاد ایران

دلار که سال جدید را با گذر از کانال ۵۰۰۰ تومانی شروع کرده، بازار بورس را هم تحت تاثیر خود قرار داده است. شدت این افزایش قیمت از ۱۷ فروردین ۹۷ شروع شد و به قیمت ۶۰۰۰ تومان در ۲۰ فروردین رسید.

در این وضعیت اولین سوالی که برای بسیاری از مردم پیش می‌آید این است که چرا دلار گران شد؟

اولین و محتمل ترین گزینه برای ریشه‌یابی افزایش نرخ دلار را باید در سیاست‌های ارزی دولت جستجو کرد. برخی دیگر هم معتقدند افزایش قیمت ارز در بازار ، برنامه دولت برای جبران بخشی از کسری بودجه دولت است. برخی هم دلالان را عامل این افزایش قیمت می دانند .

بر همین اساس دولت برای کنترل اوضاع موجود قیمت را تک نرخی اعلام کرد. پس از اعلام قیمت ۴هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار، اتفاقات زیادی در بازار رخ داد؛ صف‌های ارزی طولانی شد، صف‌های ارزی متفرق شد، دلالان ارزی دستگیر شدند، خرید و فروش بی‌ضابطه جرم شناخته شد؛ تلاش دلالان برای فروش دلار بالا رفت و قیمت سکه با افزایش عرضه‌ها و امنیتی شدن فضا سقوط کرد. اما باید ببینیم این اقدام دولت باعث بازگشت آرامش به بازار ارز خواهد شد یا نه؟

اوضاع دلار در سیاسی ترین سال اقتصاد ایران

مفهوم تک نرخی شدن ارز و دلار

در حال حاضر نرخ‌های متعددی برای نرخ ارز در بازار رسمی و آزاد وجود دارد که اولین آن ارز مرجع با قیمت ۱۲۲۶۰ ریال است. این نوع، همان ارزی است که برای واردات اجناس و اقلام اولویت داری چون مواد غذایی‌، دارو و هر آنچه الزام به ورود آن است، استفاده می‌شود.

دومین ارز را ارز سبز می‌گویند یعنی ارز مرجع به اضافه ۱۷۴ تومان که ارزش آن ۴۲۰۰ تومان می‌شود. اگر واردکننده‌ای کالاهای با اولویت ۳ و ۴ را وارد کند پروفرما و تخصیص ارز با ۴۲۰۰ تومان پذیرفته می‌شود و گشایش می‌یابد و اگر کالا وارد کشور شد وارد‌کننده می‌تواند برگ سبز را به بانک عامل ارایه دهد و مابه‌التفاوت ارز مرجع به ارز حامل یعنی مبلغ هر دلار ۱۷۴ تومان دریافت کند.

ارز آزاد یعنی بهای دلار بر حسب گردش و نوسان بازار عرضه و تقاضا که قیمت آن با یک اظهار نظر خارجی‌یا داخلی جابه‌جا می‌شود که در یک ماه گذشته ۴۹۰۰ تا ۶۰۴۰ تومان در نوسان بوده است‌. قیمت این نوع ارز را نیاز مصرف‌کننده تعیین می‌کند، حتی اگر تعداد مصرف‌کننده کالایی در اقلیت باشد و در تعیین اولویت‌های وارداتی نمره‌ای نداشته باشد، واردکننده با یک نیازسنجی تقاضا در بازار اقدام به واردات اقلام مصرفی با ارز آزاد می‌کند.

 

سال ۹۷ سیاسی‌ترین سال اقتصاد ایران

بررسی ها نشان می دهد پیش بینی بازارها در اقتصاد سال آینده ایران در سایه دو عدم قطعیت «آینده برجام» و «روند متغیرهای کلان اقتصادی» خواهد بود. اغلب کارشناسان معتقدند شناخت سناریوهای پیش رو در راستای این دو عدم قطعیت می تواند به شناخت عمیق تر بازارها کمک کرده و تصمیم گیری را برای فعالان اقتصادی آسان تر کند. اما تصمیم های بعدی دولت ها و ریدادهای سیاسی امری غیرقابل پیش بینی است که هر لحظه اقتصاد ایران را با تغییرات ناگهانی روبه رو می کند! از این رو اگر بگوییم سال ۹۷ ، سیاسی ترین سال اقتصاد ایران است، جمله ی درستی است.

اوضاع دلار در سیاسی ترین سال اقتصاد ایران

برخی استراتژی‌های پیشنهادی به شرکت‌ها در سال ۹۷

– لزوم توجه ویژه به صادرات با وجود موانع

– اهمیت مدیریت ویژه نقدینگی بنگاه‌ها به‌دلیل کمبود نقدینگی موثر

– تلاش جهت حفظ مستمر موجودی کالا در حد کفایت برای تولید‌کنندگانی که مواد اولیه سهم قابل‌توجهی از بهای تمام شده آنها دارد.

– ترجیح انتخاب ارزهای دیگر به جای دلار به‌عنوان ارز پایه صادراتی به‌دلیل افزایش ارزش این ارزها

– لزوم به روز کردن تکنولوژی با هدف افزایش توان رقابت‌پذیری

– حرکت به سمت کسب‌وکارهای نوین و تکنولوژیک برای استفاده از موج‌های جدید عرضه و تقاضا در جهان

– تلاش جهت استفاده از برخی چالش‌های بنیادین همانند کم‌آبی جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نوین

– لزوم انتخاب استراتژی‌های خروج از رکود برای برخی شرکت‌ها

– تبدیل بخشی از منابع نقدینگی شرکت‌ها به منابع ارزی با هدف جلوگیری از ضربه‌پذیری کسب‌وکارها به‌دلیل نوسانات ارزی

– استفاده حداکثری از منابع مالی ریالی به جای منابع ارزی و ممانعت از ایجاد هرگونه تعهد مالی بلندمدت

– استفاده از فاینانس‌های بین‌المللی و خطوط اعتباری بانک مرکزی تنها برای پروژه‌هایی با درآمد ارزی

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

پست

پست کالاهای حجیم را ارسال نمی کند

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تغییراتی در ساختار حمل و نقل کالاها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان