خانه / لجستیک / انبار / فرصت های کسب و کار در لجستیک

فرصت های کسب و کار در لجستیک

راه اندازی هر کسب و کاری همواره به یک عامل کلیدی بستگی دارد و آن هم چیزی نیست جز لجستیک و زنجیره تامین کسب و کار که معمولا در بخش هزینه ساز مدل کسب و کار قرار میگیرد .

لجستیک بخش بسیار مهم و حیاتی هر کسب‌وکاری بوده و به عنوان پشتيبان اصلي فرايندها در سازمانهاي توليدي و خدماتي نقش مهمي را در موفقيت و يا عدم موفقيت اين سازمانها به عهده دارد. هزینه‌های لجستیک حدود ۱۲% تولید ناخالص داخلی در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به سهم بالاي هزينه‌هاي لجستيك از مجموع كل هزينه‌هاي كسب‌وكارها، به سادگي مي‌توان نتيجه گرفت كه ایجاد بهبودهای کوچک و معقولي بین ۵ تا ۱۰ درصد از هزینه‌های لجستيك می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود سوددهی صنايع توليدي و خدماتي هر كشوري داشته باشد. بهره‌گيري از يك سيستم لجستيكي كارا و اثربخش، علاوه بر اينكه هزينه‌هاي توليد محصول و خدمات را كاهش مي‌دهد، سطح رضايت مشتريان سازمان را به جهت تحويل به موقع و با قابليت اطمينان بالاي محصول و خدمات، افزايش مي‌دهد. بنابراين، سازمان‌ها براي حضور موثر در بازارهاي رقابتي كنوني نياز مبرمي به بهره‌گيري از يك سيستم لجستيكي با عملكرد بالا مي‌باشند.

 

لجستیک

 

كسب و كارها در حوزه لجستيك و زنجيره تامين را ميتوان به دو بخش عمده تقسيم بندي نمود: كسب و كارهاي مرتبط با مديريت زنجيره تامين و كسب و كارهاي مرتبط با لجستيك. بخش اول شامل مسائل مديريتي در زنجيره تامين شده و به ارائه خدمات مشاوره و يا طراحي و توسعه راه حل هاي نرم افزاري در حوزه مديريت زنجيره تامين مي‌پردازند. از جمله بزرگترين شركت هاي بين المللي در اين زمينه مي توان به شركت هاي SAP و ORACLE اشاره نمود. در ایران نمونه مشخصی از این نوع شرکت ها و کسب و کار ها ایجاد نشده است . از طرف ديگر، كسب و كارهاي مربوط به حوزه لجستيك را مي توان شامل شركت هاي ارائه دهنده خدمات لجستيكي دانست. اين شركت ها عمدتا به عنوان يك شركت بيروني (طرف سوم) به سازمانهاي توليدي و خدماتي ارائه خدمت مي نمايند. از جمله مهمترين اين خدمات مي‌توان به حمل و نقل، نگهداري موجودي، فعاليت‌هاي داراي ارزش ازفزوده مانند بسته بندي، برچسب زني، پيش مونتاژ و … اشاره نمود. از جمله مهمترين شركتهاي بين المللي فعال در اين زمينه مي‌توان به شركت‌هاي FedEx، DHL، UPS و … در ایران هم شرکت هایی مانند پایگان فعالیت دارند که می توان به آنها اشاره نمود.

كسب وكارهاي لجستيك و زنجيره تامين پشتيباني كننده فعالیت هاي تجاري در بخش های مختلف اقتصادي اعم از صنعت، معدن، كشاورزي، تجارت، خدمات و غيره است. بنابراين رونق يا عدم رونق فعاليت اين بخش ها بطور مستقيم بر تقاضاي خدمات لجستيك و زنجيره تامين اثر مي گذارد. بنابراين در فضايي كه فعاليت هاي بخش¬هاي مختلف اقتصادي از پويايي و رشد لازم برخوردار نباشند، كسب وكارهاي لجستيك و زنجيره تامين نيز نخواهند توانست به تعالي برسند. علاوه بر اين، رواج يا عدم رواج برونسپاري فعاليت هاي لجستيك و زنجيره تامين در بنگاه هاي كشور نيز مي تواند در رونق و توسعه اين كسب وكارها اثرگذار باشد. عامل مهم ديگر، برنامه ريزي منسجم و يكپارچه در سطح كلان كشور يا در واقع وجود ديدگاه هدايت گرانه و حمايت گرانه از سوي دولت ها براي تدوين راهبردها و برنامه هاي اجرايي جهت رونق بخشيدن به اين نوع كسب وكارهاست.

3pl

كسب و كارهاي مربوط به حوزه لجستيك و زنجيره تامين در خارج از كشور از رشد روزافزوني برخوردار مي باشد. ايجاد شركت هاي بزرگ بين المللي در حوزه هاي لجستيك و مديريت زنجيره تامين حكايت از اين پيشرفت سريع دارد. از طرف ديگر، آمارهاي رسمي نشان دهنده افزايش قابل توجه در ميزان برون سپاري فعاليتهاي لجستيكي به شركت هاي ارائه دهنده خدمات لجستيكي طرف سوم (۳PL) در سطح جهان مي باشد.

از جمله مهمترين معيارها در برون‌سپاري فعاليت‌هاي لجستيكي مي‌توان به معيار هزينه اشاره نمود. بررسي معيارهايي شامل هزينه لجستيک،‌هزينه موجودي و هزينه تجهيزات ثابت، نشان مي‌دهد كه اين هزينه‌ها در صورت برون‌سپاري به شركت هاي ۳PL كاهش مي‌يابند. اغلب سازمانهاي توليدي و خدماتي كه از اين شركتها بهره برده‌اند گزارش کرده‌اند که استفاده از ۳PL  ها باعث افزايش سال به سال سود آن ها شده است. علی رغم موفقيت مشاهده شده، به نظر مي‌رسد هنوز فرصت براي افزايش سود براي استفاده کننده‌ها از خدمات لجستيک برون سپاري شده، وجود داشته باشد. البته بايد توجه داشت كه مشاركت با شركت‌هاي ۳PL  تنها براي بهبود معيارهاي هزينه‌اي و يا سطح خدمت ارائه شده صورت نمي‌گيرد. در سال‌هاي اخير، معيارهايي همچون کارايي سوخت و ميزان انتشار کربن و در واقع توجه به مسائل زيست محيطي، رفته رفته از اهميت بيشتري در فرايند تصميم‌گيري براي انتخاب ۳PL ها توسط ارسال کننده ها برخوردار شده‌اند.

در ایران فضای این بخش در مراحل ابتدایی شکل گیری بوده و میتواند منشا شکل گیری کسب و کار های بسیار زیاد باشد .

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

FedEx برای برخی از خدمات زمینی و اکسپرس، افزایش بهای هزینه ها را اعلام کرد

شرکت خدمات لجستیک FedEx می گوید به منظور ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان