خانه / لجستیک / حمل و نقل / فرآیند های لجستیک و توزیع واکسن COVID-19 بسیاری از بخش های لجستیک را درگیر خواهد کرد

فرآیند های لجستیک و توزیع واکسن COVID-19 بسیاری از بخش های لجستیک را درگیر خواهد کرد

چندین شرکت داروسازی اعلام کرده اند که واکسن COVID-19 را برای کمک به رهایی از مشکلات و گرفتاری های بی شماری که از حدود ۹ ماه گذشته شروع شده، آماده کرده اند. حالا همه ی نگاه ها به بخش لجستیک و کاراییِ آن در تامین نیازهای لجستیکی برای توزیع واکسن است.

عوامل موثر در حمل و نقل واکسن COVID-19

عوامل و فاکتورهای موثر در لجستیکِ واکسن کرونا

برای شرکت هایی که آغازگر این عملیات هستند چند چالش در زمینه حمل و نقل و توزیع واکسن وجود دارد، از آن جمله میتوان به حصول اطمینان از ظرفیت عملیاتی ناوگان، ظرفیت و شرایط انبارها، ملزومات کنترل دما چرا که محلول واکسن باید در دمای ۷۰- درجه سانتیگراد نگهداری و حمل شود؛ همچنین امنیت و چالش های فصلی اشاره کرد. دو شرکت Pfizer و Moderna که این واکسن را تولید کرده اند معتقدند که این واکسن با اطمینان بیش از ۹۵% برای درمان کرونا موثر است. همین مسئله مسدولیت تیم لجستیکی را برای انجام موثر عملیات توزیع واکسن بیش از پیش افزایش می دهد.

فاکتور مهم دیگری که در این عملیات وجود دارد، زمان است چرا که باتوجه به اظهارات سازندگان، این واکسن بایستی طی ۲۴ ساعت بعد از تجویز پزشک در دسترس بیمار قرار بگیرد. بنابراین سرعت در عملیات تحویل واکسن کرونا نقش اساسی دارد.

البته باید به سایر جنبه های اصلی مربوط به توزیع واکسن نیز اشاره کنیم. برای مثال امنیت زنجیره تامین برای ایجاد اطمینان از سالم رسیدن محصول به دست مصرف کننده از اهمین ویژه ای برخوردار است. تامین نیروز کار مختص لجستیکِ واکسن نیز مهم است؛ مثلا باید تعداد رانندگان وسایل حمل و نقلی و کارگران انبار به تعداد کافی موجود باشد و یا اینکه با توزیعِ واکسن کرونا، توزیع کالاهای دیگر در فصل خرده فروشیِ این فصل که بسیار هم زیاد شده، دچار اختلال نشود. در واقع باید مراقب بود عدم تعادل بین عرضه و تقاضا برای خدمات حمل و نقل و لجستیک بیش از پیش تشدید نشود. یا اینکه با توجه به تولید واکسن در اروپا انتقال هوایی آن به ایالات متحده خود زمانبر است (البته ظرفیت هوایی ناوگان هوایی هم خود مسئله ای جدی است) و باید بلافاصله بعد از رسیدن به خاک ایالات متحده شبکه توزیع فعال شده و تحویل سریع آن در بیمارستان ها آغاز شود. پیش بینی می شود دو شرکت بزرگ لجستیک ایالات نتحده یعنی Fedex و UPS باوجود ظرفیت بالای عملیاتی با مشکل مواجه شوند چرا که زمان آن با تحویل بسته های کریسمس در ژانویه تداخل خواهد کرد.

فرایند تحویل واکسن کرونا به دست بیمار کرونایی

بنابراین چالش بزرگِ دیگر، محدودیت ظرفیت در زمانِ کم و میزان جریان توزیع خواهد بود. محدودیت ظرفیت در این مرحله مهمترین نگرانی است و با توجه به مدت زمان کوتاه باقیمانده تا پایان سالِ میلادی ، بایستی به دنبال گزینه هایی برای افزایش ظرفیت باشند، حال این افزایش ظرفیت یا  از طریق خدمات پیکِ شهری باید تامین شود یا حمل بارهای کوچکتر یا حامل های منطقه ای LTL (منظور از LTL حرکت نقلیه حمل و نقل کالا قبل از پرشدنِ کامل جایِ بار است) . در نهایت باید اطمینان حاصل کنند که در مدت زمان کوتاه واکسن را تحویل دهند.

پیش بینی آینده

در هر حال کارشناسان صنعت لجستیک سعی دارند با پیش بینی همه ی عوامل تاثیرگذار، تصویری واضح از آنچه در پیش رویشان است ارائه دهند تا از این امر خطیر که با سلامت نسل بشر ارتباط دارد با موفقیت گذر کنند.

از چالش هایی که به آنها اشاره شد انتظار میرود در آینده تجهیزات ویژه ی کنترل دمای واکسن در حین حمل و نقل بخصوص در حمل و نقل های هوایی  از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. دیگر چالش مهم ظرفیت باربری هوایی و باتوجه به گسترش جهانی واکسن تا سال ۲۰۲۱، مسئله ی هزینه حمل و نقل هوایی است. مسئله ی بعدی مربوط به لجستیک و توزیع واکسن در شرکت هایی مثل Fedex ، UPS و DHL می باشد.

مشکلات انبارداری و حمل و نقل واکسن کرونا

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

FedEx برای برخی از خدمات زمینی و اکسپرس، افزایش بهای هزینه ها را اعلام کرد

شرکت خدمات لجستیک FedEx می گوید به منظور ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود در …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان