خانه / تجارت الکترونیک / با مفهوم تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید

با مفهوم تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید

بسیاری از ما شاید در روز حداقل یکبار هم که شده در دنیای تجارت الکترونیک وارد شده و کاری انجام داده باشیم اما اگر از ما بپرسند تجارت الکترونیک چیست؟، شاید تعریفی برای این مفهوم پیدا نکنیم! اگر بخواهیم واضح‌تر بیان کنیم، در دنیای پرتکنولوژی امروز، هرکدام از ما دائما بدون آن که اطلاع داشته باشید به دنیای تجارت الکترونیک وارد می‌شویم! پس بهتر است حداقل تعریفی از مفهوم تجارت الکترونیک برای فرزندانمان داشته باشیم.

با مفهوم تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید

مفهوم تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک انجام کلیه فعالیتهای تجاری با استفاده از شبکه‌های ارتباطی کامپیوتری، به ویژه اینترنت است. تجارت الکترونیک، نوعی، تجارت بدون کاغذ است. به وسیله تجارت الکترونیک تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها، با زحمت کمتر و مبادلات بانکی با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. قدرت تجارت الکترونیکی که باعث رشد و گسترش فراتر از انتظار آن در دنیا شده است، محدود نبودن آن به زمان و مکان است. به بیان ساده تر:

تجارت الکترونیکی به خرید و فروش کالا و خدمات از طریق اینترنت گفته می‌شود.”

مفهوم تجارت الکترونیکی برای اولین بار در دهه‌ی ۶۰ میلادی مطرح شد. با افزایش دسترسی به شبکه‌ی جهانی اینترنت در دهه‌ی ۹۰ میلادی، به‌تدریج سر و کله‌ی فروشندگان آنلاین پیدا شد. سال ۱۹۹۵ بود که جف بزوس کسب ‌و‌کار فروش آنلاین کتاب را شروع کرد و اولین گام برای آغاز امپراتوری «آمازون» را برداشت. در همان سال، شرکت ای‌بی (eBay) هم با راه‌اندازی یک وب‌سایت مخصوص مزایده و حراج کالا، وارد این عرصه شد.

البته امکان خرید و فروش از طریق تجارت الکترونیک تنها بخشی از تجارت الکترونیک و البته همه‌گیرترین بخش آن است. این مفهوم اکنون گستره وسیعی از جنبه‌های مختلف تجاری و اقتصادی را دربرگرفته ‌است. به سادگی می‌توان هرگونه فعالیت تجاری و مالی بین موسسات و افراد مختلف را در حیطه تجارت الکترونیک گنجاند.

با این اوصاف ببینید روزانه چقدر امکان دارد در این حوزه کاری انجام دهیم!! مثلا با هر خرید اینترنتی که انجام می‌دهید، وارد چرخه‌ای در تجات الکترونیک می‌شوید که شامل عملیاتی مثل پرداخت آنلاین، چاپ فاکتور، فعالیت سیستم‌های اطلاعاتی لجستیک برای ارسال کالا و … است! پس تقریبا همه ما با جریان تجارت الکترونیک درحال حرکتیم.

از جمله مزایای حوزه‌ی تجارت الکترونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در تجارت الکترونیکی دیگر نیازی به واسطه و دلال برای فروش کالا نیست
  • وقتی که در خرید و فروش سنتی صرف رفت و آمدهای اضافه میشد در تجارت الکترونیکی صرف شناسایی نیازهای مشتری میشود.
  • جهانی شدن
  • افزایش فروش و در پی آن افزایش درآمد و توان سرمایه‌گذاری
  • افزایش سطح رفاه زندگی مردم از طریق ایجاد اشتغال، کاهش ترددها و افزایش سرعت عمل

با مفهوم تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید

انواع مدل‌های کسب و کار تجارت الکترونیکی

کسب و کارهای تجارت الکترونیکی، بسته به نوع ارائه دهنده خدمت و بستر ارائه، سبک‌های متفاوتی دارند. اما مهمترین سبک‌های کسب و کار در این حوزه به قرار زیر است:

  1. مدل تجارت الکترونیکی B2B (Business to Business)
  2. تجارت الکترونیکی B2C (Business to Consumer)
  3. تجارت الکترونیکی C2C (Consumer to Consumer)
  4. تجارت الکترونیکی G2G (Government to Government)

این ۴ مدل کسب و کار از مهمترین و پرکاربردترین سبک‌های کسب و کار تجارت الکترونیک است. اگر می‌خواهید در مورد روش کار در هریک از مدل‌ها، تکنولوژی مورد استفاده و ویژگی‌های آن و مهمتر از همه درمورد نمونه‌های موفق جهانی آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید، لطفا مطالب بعدی وبلاگ ما را دنبال کنید. با توجه به اینکه چقدر به زندگی مدرن و فناوری محور اهمیت می‌دهید، این اطلاعات ممکن است هر لحظه برای شما مفید باشد.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

گزارش تجارت الکترونیک ایران در سال ۹۹ -بخش دوم

در بخش دوم گزارش تجارت اکترونیک سال ۹۹ نمودار آماری این موارد را میبینید : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان