خانه / اخبار / پیش‌بینی تکنولوژی‌های مورد استفاده در آینده شرکت‌های لجستیکی طرف سوم

پیش‌بینی تکنولوژی‌های مورد استفاده در آینده شرکت‌های لجستیکی طرف سوم

صنعت لجستیک در حال عبور از تغییرات و تحولات سریع می‌باشد. آینده این صنعت پر است از خلاقیت و تکنولوژی. از هنگامی که تکنولوژی‌های جدیدی مثل اینترنت اشیاء، ارسال بسته با پهبادها (هواپیماهای بدون سرنشین) و رانندگی و استفاده از خودروهای بدون راننده (خودران) را تنها جزئی از داستان های علمی تخیلی محسوب می کردیم، زمان زیادی نگذشته است. اما امروزه صنعت لجستیک کم کم این فناوری‌ها را وارد خود می‌کند تا بتواند سرویسی ارزان‌تر، سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر به مشتریان عرضه کند. البته مشتریان آن‌ها یعنی تولیدکنندگان و فروشندگان به شرکت‌های لجستیک فشار می‌آورند تا هرچه سریعتر این کار را انجام دهند.

 

تکنولوژی‌هایی که در آینده‌ی لجستیک کاربرد خواهند داشت

 

استفاده از ربات‌ها :

امروزه رباتها جایگاه خود را در حوزه های مختلف پیدا کرده و به عنوان بخش جدایی ناپذیری از سیستمهای اتوماسیون صنعتی مدرن، بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در صنعت لجستیک و بخصوص عملیات لجستیک مربوط به حوزه تجارت الکترونیک نیز شاهد این هستیم که شرکت های بزرگ فعال در این حوزه به سمت استفاده از ربات ها روی آورده و سرعت عملیات خود را بهبود بخشیده اند. بیشترِ این کاربردها در زمینه عملیات انبار مثل جابجایی قفسه‌ها و بسته‌ها، بسته بندی و این قبیل کارها به نیروی انسانی کمک میکند.

پیش‌بینی تکنولوژی‌های مورد استفاده در آینده شرکت‌های لجستیکی طرف سوم

اینترنت اشیاء :

این تکنولوژی انقلابی به دستگاه ها اجازه می دهد تا با یکدیگر و با استفاده از اینترنت و همچنین بدون دخالت انسان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کاربرد آن در آینده اجازه خواهد داد سرعت حمل بالاتر برود، زباله ها کاهش یابند و هزینه ها را کاهش دهند.

تحقیقات نشان می دهد ۲۶٫۲۵ درصد شرکت های لجستیک طرف سوم در حال حاضر از تکنولوژی “ماشین به ماشین” استفاده می کنند. اکثریت نزدیک به همه این شرکت ها معتقدند اینترنت اشیاء تاثیر بسزایی بر این صنعت خواهد داشت.

ارسال بسته با پهبادها (هواپیماهای بدون سرنشین) :

آمازون در سال ۲۰۱۵ با اعلام اینکه قصد دارد کاری کند تا پهپادها بارهای مشتریان را حمل کنند، توجه همه را به خود جلب کرده و یک شوی تبلیغاتی همراه با تکنولوژی به راه انداخت. بعد از آن شرکت‌های دیگر هم به پیروی از آمازون این قول را دادند. اما هنوز هم شک های بسیاری در مورد نحوه استفاده پهپاد ها در صنعت لجستیک وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد ۲۷٫۳۱ در صد مردم معتقدند احتمال به وقوع پیوستن این نوع حمل بین ۵ تا ۱۰ سال آینده بسیار ناچیز است.

بدون شک کاربرد پهپاد ها با بسیاری از موانع روبرو است. بسیاری از پاسخ دهندگان همه پرسی ها معتقدند مسائل قانونی از بزرگترین موانع است در حالیکه دیگران معتقدند مسائل امنیتی و ایمنی نیز باید قبل از استفاده مورد بازبینی قرار گیرد. دیگر موانع پیش رو هزینه های ساخت شبکه ای عظیم از پهپادها، غیرقابل اطمینان بودن آن‌ها و محدودیت‌های حجمی و اندازه‌ای، است.

تحقیقات نشان میدهد تنها ۱٫۵ درصد شرکت‌های لجستیکی تخصص و دانش استفاده از پهپادها را دارند.

پیش‌بینی تکنولوژی‌های مورد استفاده در آینده شرکت‌های لجستیکی

خودروهای بدون راننده (خودران) :

رویای گوگل مبنی بر ماشین‌های الکتریکی بدون راننده بسیاری را متقاعد کرده که آینده متعلق به ماشین‌های بدون سرنشین است. این نوع ماشین‌ها دارای چشم و گوش الکترونیکی بوده و قابلیت مسیریابی بدون دخالت انسان را دارند. البته استفاده از آن‌ها به شدت هزینه‌ها را کاهش می دهند. در مطالب قبلی این وبلاگ، خبرهایی از استفاده آزمایشی از این خودروها منتشر شده است.

به کارگیری و سازگاری با چنین تکنولوژی‌های انقلابی کار بسیار سختی است و نیاز به بررسی‌های زیاد و چندین باره و همچنین قانون‌گذاری‌های لازم دارد به همین دلیل همه این ایده‌ها، به خصوص پهپادها و ماشین های بدون سرنشین که توسط غول‌های خرده‌فروشی و تکنولوژی دنیا مطرح شده‌اند، هنوز هم بعد از چندین سال در مرحله آزمایش قرار دارند و هنوز به مرحله کاربرد وارد نشده‌اند، زیرا این شرکت‌ها بسیار محتاطانه در این زمینه قدم برمی‌دارند.

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

فرآیند های لجستیک و توزیع واکسن COVID-19 بسیاری از بخش های لجستیک را درگیر خواهد کرد

چندین شرکت داروسازی اعلام کرده اند که واکسن COVID-19 را برای کمک به رهایی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان