خانه / تجارت الکترونیک / لجستیک و زنجیره تامین در برترین های تجارت الکترونیک

لجستیک و زنجیره تامین در برترین های تجارت الکترونیک

همانگونه که در مطلب “اهمیت مدیریت سفارشات در تجارت الکترونیک” عنوان شد، فرآیند اداره کردن سفارشات در عین سادگی می‌تواند بسیار پیچیده باشد. در اکثر موارد عملیات این فرآیند را سیستم‌های لجستیکی برای فروشگاه های اینترنتی انجام می‌دهند.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که از بین تمام فروشگاه‌های آنلاین، فقط برخی از آن ها موفق هستند و به درستی کار می‌کنند. یکی از مواردی که در موفقیت کسب وکار الکترونیک وجود دارد، لجستیک و زنجیره‌تامین است.

در واقع این که چگونه کالا یا خدمت خود را از طریق اینترنت به فروش رسانده و از انبار به مشتری ارسال کنیم تا کمترین هزینه، بهترین سرویس و مهمتر از همه بیشترین رضایت مشتری را به همراه داشته باشد، از مهمترین عامل های موفقیت در این راه است. برای اطلاع از این موضوع، دو مورد از برترین‌های تجارت الکترونیک در جهان را بررسی می‌کنیم.

 

شرکت آمازون

آمازون بزرگترین شرکت خرده فروشی اینترنتی در ایالات متحده و جهان است. این شرکت در حوزه ی تجارت الکترونیک و رایانش ابری فعالیت دارد. آمازون یک شرکت مستقل است که محصولاتش در کل دنیا قابل خرید است.

 

  • روش کار لجستیک آمازون

این شرکت با یکپارچه کردن موجودی‌ها در انبارها و مراکز توزیع در هزینه‌هایش صرفه‌جویی کرده است.

عوامل تعیین‌کننده محل قرارگیری مراکز توزیع در این شرکت شامل فاصله تا محل وجود بیشترین مشتری و سطح مالیات است. در مراکز توزیع، آمازون در هنگام برخورد با  گروه‌های متنوع محصولات، تجهیزات و فرآیندهای مختلفی دارد. برای مثال محصولاتی که به راحتی طبقه‌بندی و حمل میشوند در قسمت تجهیزات فوق‌العاده پیشرفته و اتومات ذخیره می‌شوند و محصولاتی که به طور نامنظم شگل گرفته‌اند با تجهیزات سطح پایین‌تر اداره می‌شوند.

لجستیک و زنجیره تامین در برترین های تجارت الکترونیک

در مورد حمل‌ونقل بین شهر، آمازون تعدادی نقاط تزریق، یعنی هاب‌های حمل‌ونقل را تعیین می‌کند. آنها در ناحیه‌هایی قرار دارند که بیشترین صرفه‌جویی در هزینه برای مشتریان صورت پذیرد.

در آمازون سفارشات ابتدا در مراکز توزیع یکپارچه می‌شوند سپس مسیر رسیدن محصول به مشتری توسط کامیون‌هایی که بارشان تکمیل شده و یا آن‌هایی که بار کمتری از محصولات آمازون را حمل می‌کنند، تدارک دیده می‌شود و  این کامیون‌ها محصولات را از نقاط توزیع به نقاط تزریق حمل منتقل می‌کنند. در واقع هزینه هر واحد مایل برای این کامیون‌ها نسبتا کم است و هزینه‌های حمل‌ونقل را با این روش میتوان ذخیره کرد.

 

شرکت جینگ دانگ JD

جینگ دانگ دومین کمپانی بزرگ در حوزه ی تجارت الکترونیک است. این شرکت با برنامه‌ریزی توانسته میلیون ها محصول را به فروش برساند. با وجود اینکه کمپانی هر روزه با حجم عظیمی از سفارشات رو به رو است اما جینگ دانگ به دلیل سرعت و قابل اعتماد بودن سرویس لجستیک معروف است. این شرکت گزینه‌های مختلفی را برای ارسال سفارشات مشتریانش تدارک دیده است.

از آن جایی که کسب و کار الکترونیک در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته است، بسیاری از کمپانی‌ها در سرویس لجستیک مشکلات بزرگی دارند در حالی که جینگ دانگ توانسته ۹۵ درصد بازخورد مثبت مشتری را دریافت کند و همچنین هیچ شکایتی از طرف آن‌ها دریافت نکرده است.

لجستیک و زنجیره تامین در برترین های تجارت الکترونیک

  • روش کار لجستیک جینگ دانگ

هنگامی که مشتری از طریق سایت سفارش می دهد، سفارش از انبارهای جینگ دانگ و یا شرکت هایی که با آن همکاری می‌کند برداشته شده و توسط کامیون‌ها  فرستاده می‌شود. در فاز بعد بدون در نظر گرفتن اینکه کالا از انبار جینگ دانگ و یا عرضه کننده رسیده باشد، محصولات وارد مرکز توزیع جینگ دانگ آماده ارسال به مشتری، می‌شوند.

در مرحله‌ی آخر توزیع ،جینگ دانگ افرادی را به عنوان فرستنده با لباس فرم جینگ دانگ برای ارائه سرویس استاندارد استخدام و آموزش داده است.جینگ دانگ برای مشتریانی که در دریافت سفارششان با مشکل رو به‌رو شده‌اند، سیستمی را فراهم کرده است تا  مشتری خودش سفارشش را با وارد کردن رمز عبور از قفسه‌های مخصوص از فروشگاه‌هایی با عنوان خودپرداز دریافت کند.

همچنین مشتری‌ها می‌توانند در هنگام خرید انتخاب کنند که سفارششان را از این فروشگاه‌ها تحویل بگیرند. جینگ دانگ ۴۱۴۲ فروشگاه خود پرداز در سراسر کشور برای مشتریان فراهم نموده است که بیش از ۲۰۴۳ شهر و منطقه را در چین تحت پوشش قرار می‌دهد.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

اینترنت

قطعی اینترنت و خطرات آن

با قطعی هفت روزه ی اینترنت در کشور سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با مشکلات امنیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان