خانه / اخبار / علت افزایش مجدد هزینه های پستی؛ چرا پست بار دیگر هزینه های خود را تغییر داد

علت افزایش مجدد هزینه های پستی؛ چرا پست بار دیگر هزینه های خود را تغییر داد

اگر روزی بخواهید یک کسب و کار اینترنتی و یا در صورت کلی مدیاشاپ راه اندازی کنید بی شک در کنار تامین محصول و تبلیغات و فروش باید به فکر رساندن محصول به دست مشتری باشید و هزینه های پستی و ارسال برایتان اهمیت خواهد داشت. اولین شرکتی که برای ارسال ممکن است به شما پیشنهاد شود و یا به ذهنتان برسد شرکت پست است. شرکتی دولتی که در نگاه اول به دلیل ماهیت خود بهترین گزینه برای ارسال محصولات شماست!

برای شروع حتما به سراغ گوگل می روید و زمانی که کلمه (شرکت پست) و یا (ارسال پستی) و یا ( هزینه پستی )  را جست و جو کنید شرکت های خصوصی دیگری نیز به شما معرفی می شوند که توصیه ما این است که حتما به آنها نیز سر بزنید. خدمات جالب و متفاوتی خواهید دید.

اما خبر جدید اینکه اگر به سراغ شرکت پست می روید یا از قبل با این سازمان ارسال داشته اید باید بدانید تعرفه خدمات پستی بار دیگر تغییر کرد. بله درست شنیده اید، هزینه پستی افزایش یافته است؛ اما این بار هم مانند دفعات قبل اطلاع‌رسانی گسترده ای انجام نشده است. وظیفه ی تعیین تعرفه و انتشار گزارش اینگونه خبرها بر عهده ی سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات است.

بار قبل نیز همین موضوع باعث دلخوری برخی سازمان ها شده بود، نرخ هزینه ارسال پستی افزایش یافته ولی این موضوع بصورت گسترده اطلاع‎رسانی نشده بود. اما شرکت پست مدعی است مسوولیت اعلام این موضوع را رگولاتوری پست بر عهده دارد و کوتاهی را از سوی این بخش میداند. حال اینکه واقعا کوتاهی در این زمینه از سوی چه کسی بوده است، همچنان نامعلوم است!

تعرفه جدید پست در سال 97

جالب این جاست که شرکت پست بعد از ۲ سال تعرفه ی خود را تغییر داده است و این خود جای خوشحالی دارد اما از شرکت پست به عنوان یک شرکت دولتی این انتظار نمی رفت. نکته دیگر این که باید دید شرکت های دیگر که به عنوان شرکت لجستیکی و با پیک خصوصی در حال ارسال بسته ها هستند چه مقدار تعرفه های خود را تغییر داده اند و آیا در مقابل یک شرکت دولتی که هزینه ها و بودجه اش از محل دولت تامین می شود، خدمات بهتری ندارند؟! به عنوان مثال پایگان به عنوان یک شرکت لجستیک خصوصی و هزینه های بالای این خدمات، طی سال های فعالیت خود تغییر چشمگیری در هزینه های خود نداشته و سعی کرده است تا همپا با کسب و کارهای اینترنتی به نوبه خود به گسترش آنها کمک کند.

 

تعرفه های جدید هزینه ارسال پستی سال ۹۷

بنابر اخباری که در خصوص تغییر نرخ نامه خدمات پستی در سرویس خرید و فروش اینترنتی مطابق با آخرین نرخ‌نامه مصوب شرکت ملی پست ( سال ۱۳۹۴) ، هزینه های پستی محاسبه شده سرویس مذکور از پانزدهم دی ماه یعنی تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ مطابق با جدول ذیل در سامانه گیت وی محاسبه خواهد گردید.

جدول تعرفه ای که از ۱۵ دی ماه اجرایی شده است و عکس آن را در تصویر بالا میبینید، تغییرات زیادی نسبت به تعرفه سال ۹۴ داشته است. تعرفه های قبلی پست را در جدول زیر میبیند.

نوع مرسوله رده وزنی درون استانی برون استانی
سفارشی تا ۵۰۰ گرم ۳۲۰۰۰ ریال ۳۸۰۰۰ ریال
از ۵۰۱ تا ۱۰۰۰ گرم ۴۲۰۰۰ ریال ۵۲۰۰۰ ریال
از ۱۰۰۱ تا ۲۰۰۰ گرم ۶۰۰۰۰ ریال ۶۸۰۰۰ ریال
مطبوع ۴۰ درصد نرخ نامه و بسته سفارشی در رده های وزنی و مسافتی متناظر
امانت تا ۵ کیلوگرم ۵۸۰۰۰ ریال ۸۳۰۰۰ ریال

مازاد بر ۵ کیلوگرم، هر

کیلوگرم و کسر آن

۸۰۰۰ ریال
پیشتاز تا ۵۰۰ گرم ۵۰۰۰۰ ریال ۶۰۰۰۰ ریال
از ۵۰۱ تا ۱۰۰۰ گرم ۶۵۰۰۰ ریال ۸۰۰۰۰ ریال
از ۱۰۰۱ تا ۲۰۰۰ گرم ۸۶۰۰۰ ریال ۱۰۵۰۰۰ ریال

مازاد بر ۲ کیلوگرم، هر

کیلوگرم و کسر آن

۲۱۰۰۰ ریال
تعرفه خدمات جانبی و خدمات بیمه
حق ثبت حق مقر سفارشی حق مقر پیشتاز بیمه عمومی
۴۰۰۰ ریال ۹۰۰۰ ریال ۴۰۰۰ ریال ۶۵۰۰ ریال تا سقف ۶۵۰۰۰۰۰ ریال سایر مرسولات تا سقف ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال حق

در تعرفه جدید، سعی شده تقسیم بندی ها کاهش یافته و کل مرسولات به ۴ دسته یعنی : سفارشی، مطبوع، امانت و پیشتاز تقسیم گردد و هزینه ها را براساس وزن و درون استانی یا برون استانی بودن حمل و نقل، اعلام کرده‌اند.

بنابر تفاهم جدید صورت گرفته، مبلغ قرارداد برای توزیع نشریات به صورت عادی، تا رده وزنی ۵۰۰ گرم، در مقصد درون استانی ۱۹٫۲ هزار ریال و برون استانی ۲۲٫۸ هزار ریال تعیین شده است. همچنین مبلغ قرارداد برای توزیع نشریات ثبتی، تا رده وزنی یک کیلوگرم، برای مقاصد درون استانی حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ ریال و برون استانی، ۳۲ هزار و ۲۰۰ ریال تعیین شده است. به این هزینه ها باید هزینه های ثابتی مثل حق ثبت، حق مقر و بیمه عمومی را هم اضافه کرد.
بهرحال آنچه از مقایسه دو جدول مشخص است، هزینه های پستی هم مانند اوضاع دلار و سکه، در سال ۹۷ روند افزایش قیمت با شیب زیاد را سرلوحه کار خود قرار داده است. موضوعی که ممکن است واکنش‌هایی را از سوی سازمان‌های دیگر در بر داشته باشد.
بر اساس این گزارش، با پیش بینی حمایت‌های متنوع در بسته اعلام شده در سال ۹۷ تلاش کرده است در بخش حمایت‌های غیرمستقیم، شرکت پست خدمات متنوعی را به بخش مرسوله های مطبوع (بخش مطبوعات) ارائه میدهد.

تعرفه شرکت های پست خصوصی

آیا تعرفه های پستی جدید برای کسب وکارها بصرفه است ؟

اگرچه پست همراه با اعلام این خبر، اعلام کرده که به منظور حمایت از فعالین در حوزه ی تجارت الکترونیک و مشتریان، توجه ویژه ای به این بخش در مورد درصد کارمزد COD دارد، اما اعلام نرخ جدید کسب و کارها را نگران خواهد کرد. افزایش زودهنگام در نرخ تعرفه‌ی هزینه‌های ارسال مرسوله های پستی، بسیاری از کسب و کارها را دچار شوک کرده و این افزایش در هزینه‌ها، بهرحال تاثیر خود را در فروش و حاشیه سود آنها خواهد داشت. فعالان در حوزه تجارت الکترونیک و بیزنس‌های اینترنتی، مانند فروشگاه‌های اینترنتی یا تلویریونی که بخش مهمی از کارشان مربوط به ارسال و حمل و نقل بسته و کالاست، متحمل هزینه های بیشتری خواهند شد. چرا که هزینه تمام شده برای تامین تا فروش محصولاتشان بیشتر میشود.

بنابراین کسب و کارهایی که مستقیما وابسته به ارسال‌های پستی هستند، به ناچار متاثر از این رویداد جدید خواهند بود. این کسب و کارها ممکن است در مقابل افزایش هزینه های پستی، دو واکنش متفاوت نشان دهند. ممکن است این افزایش قیمت را در قیمت محصولات خود اعمال کرده و در نتیجه با افزایش قیمت اجناس مواجه شویم، یا اینکه به دنبال راه حل دیگری برای ارسال‌های پستی خود باشند.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم راه حل دیگر برای جلوگیری از ضرر افزایش تعرفه های پست، همکاری با یک سیستم لجستیکی است. اما سیستم های لجستیکی نیز بخش ارسال پستی خود را با همان تعرفه اعلام شده از سوی شرکت پست انجام می دهند. در این میان شرکت پایگان به عنوان اولین شرکت طرف قرارداد پست در ارسال های COD (پرداخت در خدمات)، تخفیفات ویژه ای برای فروشگاه ها در نظر گرفته است. پایگان با اعمال این تخفیفات سعی کرده است تا این مقدار اضافه شده در هزینه های جدید پستی، برای فروشگاه مشکل ایجاد نکند و بتوانند همچنان کسب و کار خود را ادامه بدهند. برای اطلاع از تخفیفات پایگان میتوانید به payegan.ir  مراجعه کرده و در صفحه (لینک صفحه ثبت نام)‌  ثبت نام کنید.

همچنین میتوانید با استفاده از خدمات پیک خصوصی پایگان نیز با هزینه هایی مقرون به صرفه استفاده کنید تا خدمات سریعتر با کیفیتی بالا را استفاده کنید. با تماس یا ثبت نام در سایت پایگان اطالاعات لازم در اختیارتان قرار می گیرد.

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

شرکت پست

چگونه مدارک گم شده خود را از طریق شرکت پست پیدا کنیم؟

یکی از امکاناتی که شرکت پست در اختیار مردم عزیز کشورمان قرار داده است، امکان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان