خانه / گوناگون / روز “سیزده به در”، روز طبیعت یا روز تخریب طبیعت ؟

روز “سیزده به در”، روز طبیعت یا روز تخریب طبیعت ؟

سیزدهم فروردین ماه هر سال، روز پایان جشن های نوروزی است. همچنین این روز، روز طبیعت نیز نامگذاری شده است. در این روز، مردم بنا بر سنتی فرهنگی، از خانه ها بیرون می آیند و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت، ودر کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها بگذرانند. این روز زیبا را، «روز طبیعت» نام گذاری کرده اند؛ روزی که باید در کنار بهره مندی از طبیعت زیبا و آب و هوای نیکو، بکوشیم آن را به زباله دانی همگانی تبدیل نسازیم و به همه نشان دهیم که «روز طبیعت» فقط یک شعار نیست؛ بلکه نشانه شعور بالای مردمی است که می خواهند سال های سال از این طبیعت زیبا بهره مند گردند.

بهانه ای برای با هم بودن

در این عصر جدید که همه جا را آلودگی های مختلف پر کرده، و ماشین و دود و سر و صدا همه جا هست، مردمان به دنبال لحظه ای برای آرامش و بهانه ای برای دیدن همدیگر و با هم بودن هستند. شاید سیزدهم نوروز، تنها یک بهانه است؛ بهانه ای برای آشتی با طبیعت و به یاد زلالی آب، استواری کوه، و چشم نوازی درخت افتادن. از صبح زود، هر چند خانواده را می بینی که به خارج شهر می روند. در آن جا، خانواده ها با شور و نشاط و دسته دسته، در کنار آب و سبزه یا زیر درختان بساط خود را می گسترانند. بچه ها بازی می کنند، مادران مشغول پخت و پز می شوند و پدرها هم از همه جا صحبت می کنند و در یک کلام، همگی روز خوشی را پشت سر می گذارند.

فرهنگ سازی

فرهنگ احترام به طبیعت را باید از کودکی آموخت و در بزرگسالی به کوچک ترها آموزش داد. «روز طبیعت»، فرصت بسیار مناسبی است تا این درس بزرگ را به فرزندان دلبندمان بیاموزیم. آن ها باید بدانند که طبیعت زیبای سرزمینمان ایران، خانه بزرگ تر همه ما به شمار می آید و ضرر آسیب رساندن به درختان و سبزه زارها، ابتدا به خودمان برمی گردد. اگر کودکان یاد بگیرند که درختان، ریه های تنفسی زمین هستند و بدون آن ها، حیات روی زمین رو به نابودی می رود، هیچ گاه به از بین رفتن طبیعت شگفت انگیز کشورمان راضی نخواهند شد. کودکان امروز، پدران و مادران فردای این سرزمین اند و با این فرهنگ سازی درست، می توان عشق به طبیعت را در دل آن ها کاشت.

 

رعایت نکاتی برای حفظ طبیعت در روز طبیعت

امید است با رعایت نکات فوق ضمن بهره مندی از طبیعت زیبای کشورمان ، آسیبی به محیط زیست وارد نشود :

*در تمامی نقاط بوستان های شهری و جنگلی، اماکن تفریحی و … بر افروختن آتش ممنوع بوده مگر در قسمت هایی که به عنوان اجاق خانه با تجهیزات لازم ایجاد شده است.

* در صورت امکان از ذغال چوب و یا چوب‌های خشک برای روشن کردن آتش کنید همچنین نباید برای جمع‌آوری چوب، شاخه‌های درختان را شکسته و به پوشش گیاهی و درختان آسیب وارد کرد.

* هرگز نباید مسؤلیت برافروختن آتش را بر عهده کودکان و نوجوانان قرار داد، والدین اجازه ندهند که فرزندانشان در جنگل آتش بازی کنند.

  *به همراه داشتن یک دستگاه خاموش کننده پودر و گاز آتش نشانی و کیف محتوی لوازم کمکهای اولیه برای استفاده در مواقع ضروری الزامی است.

* به تابلوهای هشدار دهنده آموزشی در مناطق بوستان های تفریحی و جنگلی توجه داشته باشید.

*به خاطر داشته باشید ته سیگار روشن، چوب نیم سوخته و سوختن ذغال داخل اجاق ها را پس از اتمام کاملا خاموش کرده و برای اطمینان بیشتر آن را زیر خاک مدفون کنید.

* پس از استفاده از آتش با خفه کردن آن به وسیله ریختن خاک و پاشیدن آب بر روی آن از خاموش شدنش یاید اطمینان حاصل کرد و در زمان ترک جنگل نیز باید مجددا با ریختن خاک مرطوب بر خاکستر آتش، از احتراق مجدد آن جلوگیری کرد.

* توصیه می شود هنگام ترک جنگل و بوستان ها،زباله ها را داخل کیسه های مخصوص ریخته و در سطل های زباله تعبیه شده قرار دهید.

* محل اطراف خود را حداقل تا فاصله ۱۰ متری از شاخ و برگ درختان خشک و خش و خاشاک پاکسازی کنید زیرا در اثر گرما و کوچکترین حرارت و جرقه، می تواند منجر به آتش سوزی شود.

*  هنگام وقوع صاعقه های پی در پی و شدید خود را به محل امن رسانده و توقف کنید و اگر داخل خودرو هستید باقی ماندن در آن ایمن تر از خارج شدن است.

* محل امن جایی است که نزدیک لوله های آب، دکل برق و اسکلت فلزی و دودکش های فلزی، پست فشار قوی برق، سیم خاردار و تک درخت یا در ارتفاعات نباشید و دور از این مکانها قرار گیرید.

* در صورت الزام به استفاده از چراغ های نفتی ، ظروف نفت را بصورت دربسته با گنجایش کم استفاده کنید.

* از شکستن شاخ و برگ درختان در روز طبیعت خودداری کنید.

* چنانچه در روز طبیعت قصد رفتن به کنار رودخانه ها و نهرهای پرآب را دارید  حتما به اندازه کافی از جریان شدید رودخانه ها فاصله گرفته و مراقب فرزندان خود باشید.

* از روشن کردن آتش در زیر دکل های فشار قوی برق خودداری کنید زیرا عدم رعایت این مورد می تواند منجر به وقوع فاجعه بزرگی شود.

* مواظب چاه های روبازی که در اطراف شهر وجود دارد، باشید.

خلاصه اینکه در روز طبیعت، ديده بان طبيعت سرزمين خود باشيم …

در روز طبیعت مراقب طبیعت باشیم

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

بی انگیزگی کارمندان

انواع تله‌های بی‌انگیزگی شغلی: چرا کارمندان خوب انگیزه‌ تلاش را از دست می‌دهند

راه‌حل مشکل بی‌انگیزه بودن کارمندان، به دلایل اصلی بی‌هدفی آن‌ها بستگی دارد و هرگز نمی‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان