خانه / گوناگون / راه‌های مقابله با بی انگیزگی برای کار و تحصیل بعد از تعطیلات نوروز

راه‌های مقابله با بی انگیزگی برای کار و تحصیل بعد از تعطیلات نوروز

اغلب مردم در روزهای باقیمانده از سال در تکاپو و جنب و جوش زیادی هستند تا کارهایی که باید تا سال نو و تعطیلات انجام شود را راست و ریست کنند. ولی بعد از تعطیلات حدود ۲۰ روزه که در آن همه فعالیت‌ها متوقف شده و به استراحت پرداخته بودند، روحیه ای برای بازگشت به روزهای کاری و رفتن به سرکار یا دانشگاه و مدرسه ندارند. این بی انگیزگی در اغلب مردم ایجاد می شود و دلایل مشابهی نیز دارد.

راه‌های مقابله با بی انگیزگی برای کار و تحصیل بعد از تعطیلات نوروز

در واقع دوری از محیط کار و استراحت طولانی در این تعطیلات باعث می‌شود نه فقط جسم، بلکه حتی ذهن شما نیز در مقابل برگشت به روزهای کاری مقاومت کند. اما رعایت برخی نکات کمک می‌کند که این کار دشوار، راحت‌تر شود. در ادامه این نکات را مطرح می‌کنیم:

۱- هدف‌هایتان را به خود یادآوری کنید!

بخشی از سردرگمی و کسالت بعد از تعطیلات نوروزی، به خاطر آن است که یا افراد هدف خاصی ندارند و یا اهداف خود را فراموش کرده‌اند. دفترچه‌ای تهیه کنید و اهداف خود را برای سال جدید در آن یادداشت کنید. مکتوب کردن باعث می‌شود  اهداف‌تان به شما یادآوری شود.

۲- کارهایی که باید انجام دهید را اولویت‌بندی کنید

هدف‌ها را به ترتیب اهمیت، اولویت‌بندی کنید. سپس کارهایی که برای رسیدن به هر هدف باید انجام دهید، یادداشت کنید.

ممکن است به نظر برسد که این کار زمان‌بر و یا بی‌فایده است ولی خواهید دید که  با صرف این زمان اندک برای یادداشت امور، باعث ایجاد برنامه مرتبی در ذهن‌تان می‌شوید. و برای شروع کار سردرگمی کمتری خواهید داشت.

راه‌های مقابله با بی انگیزگی برای کار و تحصیل بعد از تعطیلات نوروز

۳- چند روز مانده به پایان تعطیلات به تدریج کارهایتان را شروع کنید

برخی افراد، تا یک هفته بعد از اتمام تعطیلات نوروزی هم در تعطیلات به سر می‌برند! باید بدانید هر چه انجام کارتان را بیشتر به تأخیر بیندازید، کسالت و سردرگمی بیشتر می‌شود و شروع کار سخت‌تر! پس سعی کنید چند روز قبل از پایان تعطیلات، سیستم زندگی را به روال عادی نزدیک کنید.

۴- برای تعطیلات طولانی‌مدت هم برنامه داشته باشید

برنامه‌های تعطیلات نوروزی برای برخی از افراد خلاصه می‌شود در خوردن و خوابیدن! اگر برای روزهای تعطیل برنامه مناسب و جذابی داشته باشید، هم از تعطیلات لذت بیشتری خواهید برد و هم احساس مفید بودن و عزت نفس خواهید داشت. این برنامه به معنی این نیست که حتما کاری مرتبط با شغل یا تحصیلتان انجام دهید. کارها و تفریحات لذت‌بخشی با خانواده و دوستان داشته باشید تا از احساس خوبی که ایجاد می‌شود، انرژی دریافت کنید.

راه‌های مقابله با بی انگیزگی برای کار و تحصیل بعد از تعطیلات نوروز

و اما چند نکته قابل تامل در این زمینه

 

  • اول اینکه چرا انگیزه ندارید؟

مهم ترین عاملی که باید در این باره مطرح شود، این است که اصولا چرا زندگی کاری و تحصیلی بیشتر مردم آن قدر کسل کننده و بی هدف شده است که هیچ انگیزه ای برای ادامه آن وجود ندارد؟ خصلت ذاتی انسان به گونه‌ای است که از بطالت و وقت‌کشی بیزار است چون موجب کسالت روحی و روانی او می‌شود. بنابراین اگر واقعا زندگی‌های کاری و تحصیلی افراد تا این حد خالی از معناست که برای شروع دوباره آن پس از تعطیلات نوروز انگیزه‌ای وجود ندارد، باید به فکر تغییرات اساسی افتاد.

 

  • تظاهری که دردسر ساز شده است!

تظاهر به دوست نداشتن مدرسه و کار، یکی از خصلت های رفتاری رایج در کشور ماست. اگر شخصی ابراز کند که برای مدرسه، دانشگاه یا کار دلش تنگ شده است و انرژی زیادی برای شروع فعالیت دارد، مورد تمسخر واقع می شود! بنابراین بیشتر افراد تظاهر به بی‌حوصلگی، سخت بودن بیدار شدن در صبح زود و … می کنند تا با بیشتر مردم احساس همرنگی کنند. همین ابراز کسالت هرچند ساختگی، باعث شیوع آن در جو و فضای ذهنی افراد می شود زیرا کسالت یکی از مسری ترین حالات روحی است. همه ما این تجربه را که با خمیازه کشیدن فردی، بقیه هم خمیازه می کشند، تجربه کرده ایم.

 

  • و نکته آخر اینکه، اهدافتان نباید آرزو باشند!

در برخی موارد نحوه‌ی هدف‌گذاری ما اشتباه است. هدفی که برای آن برنامه و حرکت نداشته باشیم، در واقع هدف نیست. اینها آرزوهای ما هستند! اهداف درست باید پنج ویژگی داشته باشند: مشخص باشند، قابل اندازه گیری باشند، قابل دستیابی باشند، مرتبط باشند و زمان‌بندی شده باشند. در واقع وجود اهداف مشخص اینچنینی، انگیزه کار را برای ما بیشتر خواهد کرد. پس اگر اهدافتان در حد یک آرزو نیستند، برای آنها تلاش کنید.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

بی انگیزگی کارمندان

انواع تله‌های بی‌انگیزگی شغلی: چرا کارمندان خوب انگیزه‌ تلاش را از دست می‌دهند

راه‌حل مشکل بی‌انگیزه بودن کارمندان، به دلایل اصلی بی‌هدفی آن‌ها بستگی دارد و هرگز نمی‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان