خانه / تجارت الکترونیک / دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیکی، یا همان ای-نماد (e-namad)، این روزها به گواهینامه‌ای برای اثبات اعتبار کسب وکارهای آنلاین تبدیل شده است. این نماد از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک که وابسته به سازمان صنعت، معدن و تجارت است، صادر می‌شود. به همین دلیل یک مجوز قانونی و معتبر است. پس با دریافت این نماد الکترونیکی، به کسب وکار خود اعتبار ببخشید!

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

ای نماد عامل مهمی در توسعه تجارت الكترونیک است. اگر شما در سایت خودتان بخواهید کالایی را به فروش برساند و پرداخت آنلاین داشته باشید، نیاز به یک نماد اعتماد دارید. نماد اعتماد الکترونیکی به خریداران امکان پرداختی امن و سالم را می‌دهد.

nv ,hru مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هویت صاحب و محل فعالیت کسب وکارهای اینترنتی را احراز می‌نماید. نباید فراموش کرد که مسئولیت صحت فعالیت کسب وکار اینترنتی و کلیه محتوای منتشر شده در وب سایت بر عهده صاحب کسب و کار اینترنتی است. این نماد به منزله ی مجاز و قانونی بودن فعالیت کسب و کار اینترنتی است.

این نماد بصورت یک لوگوی دارای شناسه و مشخصات صاحب کسب و کار اینترنتی، به کسب وکارها اعطا می شود. سایت‌های فروش اینترنتی نیز موظف‌اند این نماد را در سایت خود قرار دهند. محل قرارگیری این نماد معمولا در قسمت پایین و سمت چپ صفحه‌ی سایت دیده می‌شود. با کلیک بر روی این نماد در صفحه‌ی سایت های فروش اینترنتی محصول، اطلاعات دارنده کسب و کار آنلاین و تاریخ دریافت و انقضای گواهینامه نماد اعتماد دیده می‌شود. این اطلاعات، به همراه آدرس ایمیل و نشانی و شماره تلفن معتبر متعلق به فروشگاه اینترنتی روی این لوگو موجود است.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

انواع نماد اعتماد الکترونیک را بشناسیم

در حال حاضر دو نوع نماد اعتماد الکترونیک برای دریافت توسط متقاضی وجود دارد:

  • نماد اعتماد الکترونیک یک ستاره
  • نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

نماد اعتماد یک ستاره برای فروشگاه‌های اینترنتی معمولی مناسب است. افرادی که نیاز به دریافت نماد دو ستاره دارند لازم است در سایت آن‌ها از ssl معتبر استفاده شود. ssl یک پروتکل امنیتی است ( https) که باعث امنیت بیشتر در اطلاعات رد و بدل شده بین سرور و کاربر می‌شود. اگر شما بتوانید این گواهی را برای سایت خود خریداری کنید و آن را تنظیم کنید می‌توانید نماد اعتماد دو ستاره دریافت نمایید. در واقع، نماد دو ستاره به معنی اعتبار بیشتر سیستم شما از نظر امنیت و اعتماد است.

 

چرا دریافت نماد اعتماد توسط فروشگاه های اینترنتی ضرورت دارد؟

دریافت نماد اعتماد از سه جهت برای کسب و کارهای آنلاین و به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی ضرورت دارد:

  • اول اینکه این نماد برای شروع و ادامه کسب و کارهای اینترنتی ضروری است. چون اگر بخواهیم کسب و کارمان از طرف سازمان های دولتی و غیردولتی معتبر باشد و به عنوان یک شرکت قانونی فعالیت انجام دهد، باید برای دریافت آن اقدام کنیم.

نکته مهم اینکه، طبق اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت الکترونیک در آینده‌ای نزدیک، فروشگاه‌های اینترنتی فاقد نماد اعتماد مجوز فعالیت نداشته و مسدود می‌شوند.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

  • دومین مسئله‌ی مهم، مسئله اعتماد مردم است که مشتریان این فروشگاه‌های اینترنتی و مهمترین بخش کسب وکار هستند. یکی از پارامترهای مهم برای جلب اعتماد مشتریان، دارا بودن همین نشان است. زیرا مردم می‌دانند این نماد به خاطر رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آنها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه‌ها، به آنها اعطا شده است. پس مصرف‌کنندگان با اعتماد و اطمینان بیشتری از این سایت‌ها خرید می‌کنند.

همچنین با نظام‌مند شدن فروشگاه‌های اینترنتی، تخلفات احتمالی در زمینه‌ی کیفیت کالاها، مجاز بودن آن‌ها، امنیت در پرداخت، تحویل به موقع کالا، شرایط بازپس‌گیری و پاسخگویی مشتریان کاهش خواهد یافت.

 

  • مورد سوم مربوط به همکاری کسب وکارهای اینترنتی با شرکت های لجستیکی و سیستم‌های ارسال برای تحویل سفارشات است. با تجربه‌ای که شاید همه‌ی ما از خریدهای اینترنتی داشته‌ایم، می‌دانیم که بخش مهمی از کار فروشندگان اینترنتی کالا، مربوط به تحویل سفارشات است. این کار در بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی موفق توسط شرکت های لجستیکی انجام می‌شود. شرکت های لجستیکی نیز موظف‌اند با کسب وکارهایی همکاری کنند که این نماد را داشته باشند. چون اعتبار فروشگاه اینترنتی باعث اعتبار شرکت لجستیکی نیز خواهد بود. با این کار، از ارسال محصولات بی‌کیفیت یا غیرقانونی جلوگیری می‌شود. همچنین صنعت تجارت الکترونیک در بستری شفاف و درست رشد خواهد کرد.

در شکل زیر، تفاوت نتیجه خرید از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد و فروشگاه‌هایی که دارای این نماد نیستند نمایش داده شده است :

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، قدم اول در اعتباربخشی به کسب و کار اینترنتی

با توجه به مطالبی که آورده شد، ضرورت و اهمیت دریافت این نماد برای اعتبار فروشگاه‌های اینترنتی کاملا مشخص می‌شود. به علت اهمیت دریافت این نشان اعتماد توسط فروشگاه‌های اینترنتی، در بخش‌های بعدی مطالب، مراحل دریافت ای-نماد را بطور کامل توضیح می دهیم تا در روند دریافت آن دچار مشکل نشوید.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

اینترنت

قطعی اینترنت و خطرات آن

با قطعی هفت روزه ی اینترنت در کشور سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با مشکلات امنیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان