خانه / گوناگون / یک تیم استارتاپی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک تیم استارتاپی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بهتر است بحث درمورد تشکیل تیم استارتاپی را با جمله ای از استیو جابز شروع کنیم. جابز معتقد بود در یک استارتاپ، این ده نفر اول هستند که موفقیت یا شکست آن را تعیین می کنند. و هر نفر ده درصد از موفقیت را رقم می زند. او اعتقاد داشت یک شرکت کوچک با یک تیم قوی، بیشتر از یک شرکت بزرگ کار از دستش بر می آید.

در کنار کارهای مهمی که باید استارتاپ ها انجام دهند، یکی از مهمترین وظایف استارتاپ ها در همان مراحل اولیه تشکیل خود، یافتن، جذب و نگهداری از کارکنان است.اما چه نوعی از جذب نیرو در تشکیل تیم استارتاپی، موفقیت آن را تضمین می کند؟

تیم استارتاپی

دو مهارت کلیدی در تشکیل تیم استارتاپی

طبق تحقیقاتی که گفته شد. دو مهارت کلیدی در موفقیت بسیاری از شرکت های جوان تکرار شده است که نشان می دهد از اهمیت ویژه برخوردار هستند:

  • مهارت های کسب و کار (حتما دقت دارید که بین کسب و کار و استارتاپ تفاوت هایی وجود دارد) و
  • مهارت های فنی، مهارت های فنی برای پیاده سازی ایده یک کسب و کار جدید ضروری هستند و از طرفی مهارت های کسب و کاری، برای انجام تحقیقات بازار و پیدا کردن یک خلا امیدوارکننده در آن  به درد می خورند.

حالا سوال اساسی تر این است که، این دو مهارت در چه شرایطی مکمل هم هستند. به عبارت دیگر، اول باید چه مهارتی کسب شده باشد تا استفاده از مهارت مکمل دیگر به یک نتیجه خوب بیانجامد؟

بهترین مدل برای تشکیل تیم استارتاپی

برای رسیدن به بهترین ترکیب استفاده از این مهارت ها، مطالعات خوبی بر روی استارتاپ های آلمانی انجام شده است. داده های مربوط به کارکنان این استارتاپ ها جمع آوری و مدل هایی برای اندازه گیری و تحلیل آن ها به کار گرفته شده. همچنین متدهایی طراحی شده است تا به تفاوت نتایج نوآوری استارتاپ ها با توجه به نحوه استفاده از دو مهارت فنی و کسب و کاری در تشکیل تیم استارتاپی پی برده شود.
این پژوهش ها به خوبی ثابت کرده است شرکت هایی موفق به ارائه محصولات یا خدمات نوآورانه به بازار شده اند که از کارکنانی با مهارت های فنی و کسب و کاری بهره گرفته اند. اما همه شرکت هایی که ترکیبی از این دو مهارت را به کار بسته اند، نتوانسته اند از آن سود ببرند. تنها شرکت هایی به سود قابل توجهی از ترکیب این دو مهارت رسیده اند که بنیان گذاران آنها دانش فنی داشته اند و بقیه کارکنان دارای تخصص های کسب و کاری بوده اند. در مقابل، در این مطالعات هیچ شواهدی در دست نیست که تایید کند برای تشکیل تیم استارتاپی، اگر بنیان گذار دارای مهارت های کسب و کاری باشد و کارکنانی با مهارت های فنی استخدام کند، مهارت های مکمل خوبی از آب دربیاید.

تشکیل تیم استارتاپی

چرا باید اینگونه باشد؟

یک نظریه برای اینکه چرا مهارت های فنی از اهمیت بیشتری برای بنیان گذاران برخوردار است این است که، متوسط بنیان گذاران فنی، مهارت های کسب و کاری بهتری دارند به نسبت متوسط بنیان گذاران متخصص کسب و کار که مهارت های فنی کسب کرده اند.
از طرفی، نظریه کارآفرین به طور ضمنی نشان می دهد یک کارآفرین تنها در استخدام نیروهایی موفق عمل می کند که وظایفی انجام می دهند که خود کارآفرین آنها را می فهمد. و از آنجایی که یک کارآفرین با مهارت های فنی، دانش پایه ای از فرآیندهای کسب و کار هم دارد. احتمال تشکیل تیم استارتاپی مناسب، بیشتر خواهد بود نسبت به کارآفرینی با مهارت های کسب و کاری که باید برود و در زمینه فنی هم اطلاعات کسب کند.

نتیجه این مقاله از آنجایی اهمیت فراوان دارد که با وجود اینکه بهترین فرمول تشکیل تیم استارتاپی وجود بنیان گذارانی فنی است که باید کارکنان متخصص در کسب و کار را استخدام کنند. اما آمارها نشان می دهد که بخش عمده بنیان گذاران فنی، به دنبال متخصصین کسب و کارها نیستند که این، موفقیت کمتر در نوآوری را به دنبال دارد.

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

بی انگیزگی کارمندان

انواع تله‌های بی‌انگیزگی شغلی: چرا کارمندان خوب انگیزه‌ تلاش را از دست می‌دهند

راه‌حل مشکل بی‌انگیزه بودن کارمندان، به دلایل اصلی بی‌هدفی آن‌ها بستگی دارد و هرگز نمی‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان