خانه / گوناگون / تهران برفی، هر آنچه برای این روزها لازم است بدانیم

تهران برفی، هر آنچه برای این روزها لازم است بدانیم

فصل زمستان زیبایی های خودش را دارد،اما همین تهران برفی و سوز و سرما کاری می کند تا مغز استخوان بلرزیم. یا مشکلاتی را در رانندگی و راه رفتن در کوچه و خیابان پیدا کنیم. برای جلوگیری از سرماخوردگی بهترین کار این است که گرمای بدنتان را حفظ کرده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید تا با اولین باد سرد گلو درد نگیرید و خلاصه اینکه سرما نخورید. ما در این مطلب چند توصیه داریم تا مشکلات مربوط به زمستان را پشت سر بگذارید و از این برف زیبا لذت ببرید.

نکاتی برای جلوگیری از سرماخوردگی در زمستان

چه کنیم در زمستان سرما نحوریم؟

۱- دست هایتان را در جیب هایتان نگذارید

زمانی که هوا سرد می شود، همه ما ناخودآگاه دست هایمان را در جیب هایمان می گذاریم و کمی قوز می کنیم و با سرعت راه می رویم. اما متخصصان توصیه می کنند که دست ها را آزاد بگذارید، پشت تان را صاف کنید و با حفظ تعادل بدن قدم بردارید. زمانی که دست هایتان را در راستای بدن نگه می دارید و راه می روید عضلات وارد عمل می شوند و جریان خون در دست ها به راحتی گردش پیدا می کند. برای همین هم دمای بدن کنترل می شود و کمتر احساس سرما می کنید.

۲- منزل تان را به سونا تبدیل نکنید

سرماخوردگی بیشتر از اینکه در اثر خود سرما باشد، به دلیل گرم و سرد شدن بدن رخ می دهد.

وقتی از منزلی که مانند سونا گرمش کرده اید خارج می شوید، یک تغییر اساسی در رگ های خونی تان و سرماخوردگی می شود. برای پیشگیری از این قبیل مشکلات، منزلتان را خیلی گرم نکنید. بهترین دما برای داخل منزل بین ۱۸ تا ۲۰ درجه ی سانتی گراد است.

۳- نوشیدنی های بدون کافئین را دریابید

کافئین موجود در قهوه باعث از بین رفتن گرمای بدن می شود.

۴- پروتئین میل کنید

زمانی که پروتئین مصرف می کنید، دمای بدن سریع تر از زمانی که کربوهیدرات یا چربی مصرف می کنید بالا می رود.

۵- کلاه بگذارید و از بینی نفس بکشید

باید بدانید که بدن ۳۰ درصد از سرمای خود را از طریق سر از دست می دهد. برای همین بهتر است کلاه بگذارید. حتما از کلاه هایی استفاده کنید که گوش هایتان را هم می پوشانند.

۶- پاهایتان را ورزش دهید

۷- کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید

۸- جوراب ها را قبل از پوشیدن گرم کنید

۱۱- خوب بخوابید

۱۲- باک ویتامین تان را پر کنید

۱۳- به میزان کافی آب بنوشید

و در نهایت با در پیش گرفتن یک زندگی سالم، از زمستان امسال لذت کامل را ببرید.

نحوه صحیح راه رفتن روی برف چگونه است؟

نحوه صحیح راه رفتن روی برف

  • تقویت توانایی حفظ تعادل: افراد به این علت سقوط می کنند که تعادل شان را از دست می دهند. فردی که دارای توانایی خوب حفظ تعادل است، می تواند خودش را جمع و جور کند، اما فردی که عضلات ضعیفی دارد، سقوط خواهد کرد.

گرچه تقویت توانایی تعادل مهم است، نباید از اهمیت کفش مناسب غافل شد. پوشیدن کفش یا چکمه با اصطکاک خوب هم مهم است. برای اینکه احتمال تنه خوردن و از دست دادن تعادل تان را به حداقل برسانید، باید در انتخاب لباس تان هم باید دقت کنید. لباس های با رنگ روش بپوشید تا دیگران بتواند به راحتی شما را ببینند و به شما تنه نزنند.

  • پای خود را روی زمین بکشید: اگر گزینه دیگری به جز پیاده روی روی یخ یا برف ندارید، به جای اینکه گام های بلند بردارید، هنگام راه رفتن گام های کوچک بردارید و پاهای تان را روی زمین بکشید.

پاهای تان را خیلی از هم دور نکنید، در حد ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر، و هنگام راه رفتن زانوهای تان را اندکی خم کنید. در این وضعیت بدن تان پایداری بیشتری خواهد داشت.

  • در شیب ها روی یک خط راه بروید: هنگامی که از شیب بالا یا پایین می روید که با یخ یا برف پوشیده شده است، در یک خط راه بروید، یک گام به جلو بردارید، و پای دیگر را به موازات آن حرکت دهید. این شیوه حرکت را ادامه دهید تا هنگامی که به بالا یا پایین شیب برسید. مسئله مهم این است پاهای تان با هم تقاطع نداشته باشد، زیرا در این حالت بدن تان بسیار ناپایدار می شود.
  • حواس تان را جمع کنید: به محیط اطراف تان توجه داشته باشید و مراقب یخ و برگ های مرطوب باشید. همچنین هنگام بیرون آمدن از ماشین، اتوبوس یا قطار یا هنگام بالا رفتن از پله های خیابانی احتیاط به خرج دهید.
  • حفظ مرکز ثقل: توصیه می‌شود که جهت راه رفتن در زمین‌های یخ زده مرکز ثقل خودتان را روی پای جلو نگه دارید.

نحوه صحیح راه رفتن روی برف و یخ

۵ نکته برای رانندگی در روزهای برفی

رانندگی در برف همواره از دغدغه‌های فصل زمستان به شمار می‌آید، در شرایط بد جوی، راه عاقلانه‌تر ماندن در خانه و استفاده نکردن از وسایل نقلیه است، اما همواره دانستن نکات کلیدی برای مواقع ضروری لازم است. با ما همراه باشید تا نکاتی در خصوص رانندگی در برف و بوران را مرور کنیم.

۱- تا حد امکان رانندگی نکنید

ماشین خود را در پارکینگ یا محل پارک روبروی منزل بگذارید. بهترین راه برای مقابله با خطرات رانندگی در برف، رانندگی نکردن در این شرایط آب و هوایی است.

نحوه صحیح رانندگی در هوای برفی

۲- آهسته رانندگی کنید

هر زمانی که احساس کردید شرایط به‌گونه‌ایست که به راحتی قادر به ترمز گرفتن نیستید از سرعت خود کم کنید. سرعت بالا بزرگترین دشمن شما در شرایط بد برفی به حساب می‌آید.

۳- در خصوص خودرو خود بیشتر بدانید

بسیاری از اتومبیل‌های جدید قابلیت‌هایی نظیر ترمز ضدقفل(ABS) -برای جلوگیری از سرخوردن چرخ‌ها درهنگام ترمز گرفتن- و سیستم کنترل پایداری(ESC)- که به فرمان پذیری اتومبیل کمک می کند- دارند. اکثر اتومبیل های قدیمی فاقد چنین امکاناتی هستند. برای شرایط برفی و یخبندان این سیستم‌ها در حالی که بطور کامل هم بی‌خطا نیستند بسیار کاربردی خواهند بود. اگر اتومبیل شما دارای سیستم ABS است پس باید یاد بگیرید که چگونه از آن استفاده کنید. فرض کنیم شما در مسیری برفی رانندگی می کنید و ناگهان برای رد کردن چیزی که مسیر را مسدود کرده مجبور می شوید ترمز کنید. نکته مهم اینجاست که نبايد فشارهای مكرر به پدال ترمز وارد كنيد. تنها كافی است پای خود را به طور دائم روی پدال قرار دهيد. آنچه كه سيستم ABS انجام می دهد مشابه فشار مكرری است كه از سوی راننده به پدال ترمز وارد می شود و از قفل کردن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. به خاطر داشته باشید که شما همچنان می‌توانید اتومبیل خود را هدایت کنید، پس به آرامی عامل انسداد مسیر را رد کنید و ترمز را رها کنید. ضمنا فراموش نکنید که پدال گاز را زیاد فشار ندهید.

وسایل نقلیه همگی با داشتن ترمز در حین عبور از مناطق برفی به کمک شما خواهند آمد اما فراموش نکنید که هیچکدام جان شما را در پیچهای تند و خطرناک نجات نمی‌دهند.

به علاوه اگر خودرو شما به لحاظ فنی در شرایط مناسبی نیست و یا ملزومات مورد نیاز زمستانی را ندارد بهتر است راه دیگری برای رفت‌و‌آمد خود پیدا کنید.

۴- بدانید در هنگام لیز خوردن خودرو باید چه کار کنید

در هنگام لیز خوردن، مسیر خود را در جهت سرخوردن خودرو حفظ کنید و سعی در برگرداندن خودرو در جهتی معکوس نداشته باشید، با مقدار متعادلی از فشردن پدال گاز، کنترل ماشین را دوباره در دست بگیرید. این روش که به عبارتی «مبارزه نکن» نامیده می‌شود، برای تمام وسایل نقلیه ای که نیروی محرکه موتور آنها روی دو چرخ یا چهار چرخ باشد قابل اجراست. اگر نیروی محرکه خودروی شما روی دو چرخ عقب است احتمالا مجبور خواهید بود که برخلاف حرکت لغزش ماشین، آنرا هدایت کنید تا از کشیده شدن عقب خودرو به یک سمت جلوگیری کنید(به این شکل که اگر عقب ماشین به سمت چپ کشیده شد شما باید فرمان را به سمت راست بچرخانید). اما مسلما انجام درست اینکار سخت است. به طور کلی، ماشین های با نیروی محرکه در چرخ های عقب، تعامل خوبی با با برف و یخ ندارند. پس عاقلانه ترین کار در شرایط برفی، نگه داشتن آنها در پارکینگ است. مخصوصا خودروهای از این دست که قدرت اسب بخار بالاتری نیز دارند.

البته که همچنان به یاد داشته باشید، در وحله‌ی اول بهترین راه برای مقابله با سر‌خوردن، رانندگی با سرعت پایین است.

نحوه صحیح رانندگی در هوای برفی

۵- مراقب دید خود در برف و بوران باشید

گاهی اوقات در حین رانندگی بارش شدید برف شروع شده و شما را غافلگیر می‌کند. ابتدا باید سرعت خود را کم کرده و پس از آن چراغ‌های خودرو را روشن کنید. فاصله‌ی خود را از خودرو جلویی افزایش دهید حدودا ۳ الی ۴ خودرو از هم فاصله داشته باشید. اگر برف و بوران دید شما را گرفته و قادر به دیدن مسیر خود نیستید :

  • سریعا سرعت خود را کم کرده و فلاشر خودرو را روشن کنید.
  • از چراغهای رنگ روشن استفاده نکنید چون باعث انعکاس بیشتر در بوران می‌شود.
  • اگر ترافیک مانع از حرکت خودروها شده بایستید.
  • درصورت امکان در محل مناسبی خودرو خود را به کناری زده و متوقف شوید و یا به دنبال خروجی بزرگراه باشید.
  • داخل خودرو بمانید تا شرایط جوی بهتر شود – هرگز در برف سنگین خودرو خود را ترک نکنید.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

بی انگیزگی کارمندان

انواع تله‌های بی‌انگیزگی شغلی: چرا کارمندان خوب انگیزه‌ تلاش را از دست می‌دهند

راه‌حل مشکل بی‌انگیزه بودن کارمندان، به دلایل اصلی بی‌هدفی آن‌ها بستگی دارد و هرگز نمی‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان