خانه / تحلیل هفته / تحول در شیوه مدیریت در دنیای امروز

تحول در شیوه مدیریت در دنیای امروز

مدیرانی که به تحول در شیوه مدیریت باور دارند، به تیم کاری امر و نهی نمی‌کنند که چه کار کنید یا نکنید، این مدیران با تیم کاریشان باهم کار می‌کنند تا دریابند بهترین کار چیست.

در این نوع از مدیریت، مدیر یا رهبر یک تیم کاری، به تیمش نمی‌گوید آنچه را که او فکر می‌کند درست است و بایدهمان را انجام داد. در عوض با تیم کاری اش کار می‌کند تا دریابد فرصتها چیست، مشکلات کدام هستند و چه چیزهایی پتانسیل تبدیل شدن به فرصتهای خوب را دارند.

مدیرانی که مایل به تحول در شیوه مدیریت خود هستند زنان یا مردانی پیشرو هستند که قادرند دنیا را تغییر دهند. آنها دارای یک توانایی مافوق طبیعی، برای توقف شیوه های کهنه و ناکارآمد هستند. چنین مدیرانی تیمی را انتخاب می‌کنند که بتوانند در سیستم مدیریتی خود تغییرات عمده ای ایجاد نمایند و چشم انداز آنها را که شاید رویاگونه به نظر برسد، به واقعیت تبدیل نمایند.

تحول در شیوه مدیریت

شخصیت مدیر و تحول در شیوه ی مدیریت

مدیرانی که دنیا را تغییر می‌دهند دارای صفات زیر هستند و  این صفات را با دنیا به اشتراک می‌گذارند:

۱- آنها قادرند یک چشم انداز عالی از آینده بسازند

چنین مدیرانی، تیم کاری را گردهم می آورد و با راه اندازی طوفان مغزی، نیاز ها ، مشکلات و راه حل ها را حتی پیش از اینکه وجود داشته باشند، پیش بینی می کنند.  ماموریت آنها و تیم کاریشان، ایجاد چشم انداز است.

۲- آنها با کارمندان خود همدل هستند

این مدیران پا به پای تیم کاری خود روی پروژه ها کار می‌کنند. آنها به خوبی میدانند تا وقتی که خودشان را بعنوان یکی از اعضای تیم می نگرند قادرند که به شیوه ای مثبت از طریق داشتن ارتباط نزدیک با کارکنان، آنها را  تحت تاثیر قرار دهند. آنها کاملا هماهنگ و همگام با احتیاجات و نگرانی های تیم کاری خود هستند.

۳- آنها هرگز دست از انگیزه بخشی به اعضا بر نمی‌دارند

مدیرانی که به تحول در شیوه مدیریت باور دارند،  به خوبی می دانند کسی که مسئولیت این تیم را به عهده دارد خودشان هستند. پس خودشان را مسئول همه چیز دانسته و وظیفه ی خود میدانند که به تیم کاری خود انگیزه بدهند تا تک تک اعضا بتوانند خودشان را سرپا نگه دارند و همه ی آنها باهم برای انجام پروژه، تشویق شوند.

۴- آنها پشتیبان کامل اعضای کاری خود هستند

هدف تحول در این شیوه مدیریتی، این نیست که فقط یک پروژه ای به اتمام برسد و دیگر هیچ، بلکه در این شیوه، هدف این است که اسباب و شرایط لازم برای تیم کاری فراهم شود تا آنها تشویق شوند در آینده سیستم مدیریتی را بهبود بخشند.

تحول در شیوه مدیریت

چگونه می توان تبدیل به یک مدیر تحولی شد؟

الف: یک چشم انداز از هدف و آینده داشته باشید.

آیا میتوانید راهِ حل مشکلات را ببینید؟ آیا میتوانید مکانی که هدف شما در آن شکل میگیرد را ببینید؟ آیا می توانید یک سیستم از رده خارج شده را شناسایی کنید و بدانید احتیاج به چه تعمیرات اساسی دارد؟

آیا میتوانید بفهمید دنیایی که در آن زندگی می‌کنید دارای چه کمبود هایی ست و آیا می توانید به تیم کاری خود انگیزه ببخشید تا چیزی که نیست را تولید نماید؟ اگر پاسخ بله است ، شما یک مدیر تحولی هستید.

ب: تیمی از افراد همفکر را دور هم جمع نمایید

اگر اعضای کاری تیم شما،  همفکر و همدل باشند در قدمهای بعدی وقتی که پروژه با سختی ها مواجه شد، این سختی ها مهم جلوه نمی‌کنند و اعضا به خوبی می‌توانند با همفکری و همدلی، از پس آن برآیند. بدین منظور  بایستی افرادی که هدف-آرزوی شما را به اشتراک می‌گذارند، دور هم جمع کنید.

ج: از روش طوفان مغزی همراه با تیم خود استفاده نمایید

طوفان مغزی یکی از راه حل های خوب برای پیدا کردن راه حل های خوب است!  به تیم کاری خود نگوید باید فلان کار را انجام دهند بدون اینکه قبلش در مورد آن کار  بحث و تبادل نظر انجام نشده باشد.فقط مدیران ناکارآمد هستند که فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند.

تمامی گزینه های ممکن را لیست کنید. هزینه ها را  ارزیابی نمایید، مزایا و معایب هر کدام را لیست کنید و سپس کارآمدترین پاسخ را انتخاب نمایید.

د: یک نقشه راه مشخص بنویسید

هر آنچه که مورد نیاز است را بنویسید. از ابزارها گرفته تا پول و زمان.  کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید و مطمئن شوید تمام کارها قابل انجام هستند.

ه : رسیدن به هدف را برای خود یک ماموریت قلمداد کنید

تحول در شیوه مدیریت یعنی هدف را نه بعنوان یک آرزو بلکه بعنوان یک امر دست یافتنی قلمداد نمودن. هدف-آرزو بسازید. سپس آنرا با تیم کاری خود به اشتراک بگذارید و اعضا را با آن هدف-آرزوی نهایی هماهنگ نمایید. فراموش نکنید یک هدف کاملا واضح و مشخص می‌تواند انگیزه ی قوی برای تیم کاری ایجاد نماید.

و : تیم کاری خود را از یاد نبرید

یک مدیر تشویق کننده باشید نه تنبیهی، تا بتوانید تیم کاری را  به سمت هدف جلو ببرید. با اعضای تیم خود حرف بزنید و نگرانی های آنها را گوش دهید و سپس براساس آنها عمل نمایید.  بهترین مدیران کسانی هستند که خلاقیت و استقلال تیم کاری خود را پرورش می‌دهند.

ز: پیروزی ها را جشن بگیرید و از شکست ها درس بگیرید

حتی یک پیروزی کوچک را نیز جشن بگیرید. مهم نیست آن پیروزی چقدر کوچک بوده. سعی نکنید آن پیروزی را فرضی قلمداد کنید.همچنین هر شکستی را بعنوان یک شانس برای یادگیری بیشتر در نظر بگیرید. واژه ی شکست را تغییر کاربری دهید. دلایلی که باعث ایجاد شکست شده را پیدا نمایید، از آنها درس بگیرید و آنها را یکبار برای همیشه حل نمایید.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

اجرای طرح جدید ترافیک تهران از اول تیرماه برای کنترل آلودگی هوا و مدیریت حمل و نقل

چند ماهی است که خبرِ تغییر طرح زوج و فرد در تهران به میان آمده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان