خانه / تجارت الکترونیک / برگشت محصولات از طرف مشتریان یک فروشگاه اینترنتی

برگشت محصولات از طرف مشتریان یک فروشگاه اینترنتی

موضوع برگشت محصولات در یک فروشگاه اینترنتی امری غیر قابل پیشگیری است. در واقع کیفیت، ایمنی و ظاهر محصولات، نکاتی اساسی برای تولید و فروش هر کالاست؛ اما فروش موفق یک کالا، صرفاً محدود به این سه مورد نمی‌شود؛ بلکه برگشت محصولات نیز اصلی اساسی و مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۳۰% از کالاهای فروخته شده به صورت اینترنتی در آمریکا، برگردانده می‌شوند. این در حالی است که میزان برگشت کالاها در فروشگاه ای سنتی یا معمولی (غیر اینترنتی)، تقریباً ۹% گزارش شده است. بنابراین، برگرداندن کالاها در فروش اینترنتی، نکته ای بسیار حائز اهمیت است و هزینه‌‌ی زیادی را هم می‌طلبد.

برگشت محصولات از طرف مشتریان یک فروشگاه اینترنتی

چه زمانی، کالای فروخته شده‌ی برگشتی را می‌توانیم به انبار موجودی برگردانیم؟

واقعیت این است که فروشگاه های اینترنتی باید همواره قابلیت های لازم برای برآورده کردن نیازهای مشتریان در هر دوره‌ی زمانی را در خود ایجاد کنند. یک نقطه‌ی تصمیم گیری بسیار حیاتی در فرآیند برگشت محصولات، این است که اولاً هر گونه کالایی که بازگردانده می‌شود، به دقت بررسی شود که همان کالای فروخته شده باشد؛ و ثانیاً، آیا محصولی که بازگشت داده شده، می‌تواند به انبار موجودی برگردد یا خیر.

باید بیان کرد که اگر محصول مورد نظر، جزء محصولات سلامت و مراقبت از خود است، یا به بیان دیگر، محصولاتی که جزء کالاهای مصرف شدنی هستند، تصمیم گیری ساده است: “هرگز این گونه کالاها را به انبار موجودی نباید بازگرداند. حتی اگر درب جعبه باز نشده باشد و به نظر بیاید که کالای مورد نظر، دست نخورده است.” ولی برای سایر کالاها، تصمیم گیری در این مورد دشوارتر است.

البته همه این شرایط برای برگشت محصولات باید به شرکت های طرف سومی که فروشگاه اینترنتی برای ارسال محصولات با آن همکاری دارد، گفته شود تا توسط سیستم لجستیک فروشگاه اجرا شود. برخی از شرکت های لجستیکی مسئولیت هندلینگ موارد برگشتی از مشتری را بر عهده نمی گیرند و در این مورد فروشگاه ها را دچار مشکل و زیان می کنند. اما شرکت های متخصص در بحث ارسال محصولات فروشگاه های اینترنتی، مثل شرکت پایگان، همه وضعیت های مربوط به برگشت محصولات را در نظر گرفته و زیرساخت کاملی از جهت مدیریت کالاهای برگشتی دارند.

برگشت محصولات از طرف مشتریان یک فروشگاه اینترنتی

علت دشوار بودن برخی خریدهای اینترنتی و بالا بودن درصد برگشت این محصولات

برای کالاهایی مانند کفش و پوشاک، برگشت آن ها از سمت مشتری هم بسیار زیاد گزارش شده است؛ چرا که بعضی از مشتریان چند نوع کفش یا پوشاک را سفارش می‌دهند و در منزل آن ها را پرو می‌کنند و هر کدام را چندین بار امتحان می‌کنند تا ببینند کدام یک برایشان مناسب تر است و سپس موارد باقیمانده را پس می‌دهند! البته به تازگی روش های دقیق تری در فروشگاه های اینترنتی پیاده سازی شده است تا این اتفاق کمتر رخ دهد و مشتریان خرید مناسب و مطابق سلیقه‌ی خود را انجام دهند. در نتیجه میزان برگشت محصولات هم کمتر شود.

تصور کنید که قصد دارید یک جفت کفش نو از فروشگاهی سنتی (نه اینترنتی) خریداری ‌کنید. به جهت این که سایز کفش ها، از برندی به برند دیگر متفاوت است، بنابراین ممکن است شما چندین شماره کفش را تست کنید تا اندازه‌ی مناسب آن برند کفش برای شما یافت شود. مثلاً اگر سایز کفش شما ۴۰ است، ممکن است کفشی با مارکی دیگر، و با سایز ۳۹ اندازه‌ی پای شما باشد و کفشی دیگر از مارکی دیگر، با سایز ۴۱ نیز به پای شما بخورد. این تفاوت ها به خاطر متفاوت بودن سایز قالب ها در برند های مختلف است. یا مثلاً فرض کنید برای خرید بلوز، به اتاق پرو یک فروشگاه می‌روید تا از بین ۵ نوع مختلف، یکی را که برای شما مناسب تر است انتخاب کنید. انجام این خرید ها به صورت اینترنتی، کاری دشوار تر به نظر می‌رسد و بنابراین، احتمال زیادی وجود دارد که کالای خریداری شده، مطابق با سلیقه‌ی مشتری و یا مناسب برای او نباشد و برگردانده شود.

برگشت محصولات از طرف مشتریان یک فروشگاه اینترنتی

نکات قابل توجه برای کاهش میزان برگشت محصولات در یک فروشگاه اینترنتی

  • به تفاوت سایز های برندهای مختلف توجه کنید تا مشتری دچار خطا در هنگام خرید نشود.
  • به مشتریان، امکان مقایسه‌ی ساده‌ی محصولات را بدهید تا بتوانند چند محصول را در کنار هم دیده و از بین آن ها مناسب ترین را انتخاب کنند.
  • قبل از نهایی شدن خرید، یک بار دیگر مشخصات آن نمایش داده شود تا اشتباهی از سمت مشتری صورت نگرفته باشد.
  • قبل از ارسال محصول، با مشتری تماس گرفته و از ثبت سفارش و ارسال آن اطمینان حاصل شود تا در صورت تغییر نظر مشتری، محصول ارسال نشود
  • شرایط مرجوع و برگشت با توجه به نوع محصول برای مشتری نمایش داده شود.

 

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

کسب و کار جدید

راهکارهایی متفاوت برای شروع یک کسب و کار جدید

اگر در فکر راه اندازی یک کسب و کار جدید و یا توسعه کسب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان