خانه / تجارت الکترونیک / با تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید؛ مدل کسب و کار G2G

با تجارت الکترونیک و انواع مدل‌های کسب وکار در این حوزه آشنا شوید؛ مدل کسب و کار G2G

در بخش‌های قبلی با سه مدل پرکاربرد از کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک آشنا شدیم. در این بخش مدل آخر یعنی مدل کسب و کار G2G را معرفی می‌کنیم.

معرفی مدل کسب و کار G2G

مدل G2G (Government to Government) همانطور که از نامش پیداست، مربوط به مبادلات تجاری-الکترونیکی بین کشورها و دولت‌هاست. مثال واضح آن در انعقاد قراردادهای واردات و صادرات است که تراکنش‌های الکترونیکی آن در دسته‌ی تجارت‌های G2G قرار دارد.

معرفی مدل کسب و کار G2G

پیدایش و روش کار در مدل تجارت الکترونیک G2G

با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه IT و الکترونیک به وجود آمده، همه چیز در حال دگرگون شدن است. از زمانی که تجارت الکترونیک مزیت خود را نشان داد، یعنی از اوایل سال‌های ۱۹۹۵، توسط دولت‌ها و کشورها نیز مورد استفاده قرار گرفت.

از آنجا که مبادلات بین کشورها، مستلزم وجود زیرساخت‌های خاصی است، اصطلاح دولت الکترونیک نیز مطرح شد. دولت الکترونیک برای هماهنگی و تسهیل مبادلات بین دولت‌ها، دولت با مردم و مردم با هم به وجود آمده است. به گونه‌ای که باعث ارائه خدمات بهتر با هزینه کمتر و اثربخشی بالاتر باشد.

به طور کلی مشتریان دولت الکترونیک به سه دسته تقسیم می‌شوند که باعث ایجاد مدل‌های جدیدی در کسب وکارهای تجارت الکترونیک می‌شود:

  • شهروندان : که تراکنش‌های G2C را ایجاد می‌کند
  • بنگاه‌های اقتصادی : که تراکنش‌های مربوط به آن در دسته کسب وکارهای G2B قرار می‌گیرد
  • و موسسات دولتی : که همان ارتباطات دولت‌ها در حوزه تجارت G2G است.

 

مدل‌های موفق در مدل تراکنش‌های دولتی G2G

برای این مدل خاص، شاید نتوانیم مثال‌های عینی بیان کنیم. اما هر آنچه مربوط به واردات-صادرات و تراکنش‌های تجاری- الکترونیکی بین کشورها باشد جزء مثال‌های این مدل کسب‌وکار است. و چون مربوط به زیرساخت دولت‌هاست، نمونه‌های مربوط به آن، مربوط به کشورهایی می‌شود که تبادلات الکترونیکی موفق و در واقع دولت الکترونیک موفقی دارند.

با مدل های کسب و کار در تجارت الکترونیک بیشتر آشنا شوید

مدل‌های دیگر در کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک

علاوه بر کسب‌وکارهای G2C و G2B که شاخه‌های فرعی مدل G2G هستند، از دیگر مدل‌های تجارت الکترونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدل کسب وکار C2B : در این حالت اشخاص حقیقی به کمک اینترنت فراورده‌ها یا خدمات خود را به شرکت‌ها میفروشند .
  • مدل کسب وکار B2G : تعاملات تجاری ما بین سازمان‌ها ، ارگان ها و نهادهای دولتی مثل پرداخت مالیات و عوارض یک نهاد دولتی به نهاد یا سازمان دولتی دیگر
  • مدل کسب وکار C2G : به معنای تعامل تجاری بین مصرف کننده با دولت که در حال حاضر چنین مدلی رواج ندارد و زیاد استفاده نمی‌شود.

نکته مهم قابل تامل این است که این مدل‌ها کاملا متمایز و مستقل از هم نبوده و گاهی ترکیب می‌شوند یا خیلی نزدیک بهم عمل می‌کنند. هدف از این تعاریف در واقع آشنایی شما با گستره کاربرد تجارت الکترونیک است.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

سیستم مدیریت حمل و نقل

سیستم مدیریت حمل و نقل چیست

امروزه تجارت به سمتی پیش می رود که نیاز به داشتن سیستم های مدیریتی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان