خانه / تجارت الکترونیک / چرا خرده فروشی آمازون تا این اندازه سودآوری دارد؟

چرا خرده فروشی آمازون تا این اندازه سودآوری دارد؟

فروشگاه آمازون که بزرگ ترین خرده فروشی اینترنتی در شمال آمریکاست، علاوه بر داشتن سهم بازار بسیار زیاد، فروش و میزان سود بالایی نیز دارد. به گونه ای که سود این شرکت در شش ماه اول سال ۲۰۱۶، برابر با ۱٫۳۷ میلیارد دلار بوده است. میزان سود این شرکت در هیچ شش ماهی تا به حال به این اندازه نرسیده بوده است.

البته این گزارشات سودآوری آمازون در حالی اتفاق افتاده است که این شرکت چندین سال سود صفر یا سود خیلی کمی داشته است. البته این نکته را فراموش نکنیم که همزمان با این سودآوری زیاد، مخارج این شرکت نیز با سرعت بالایی افزایش یافته است؛

اما چه چیزی باعث سود آوری آمازون در این برهه از زمان شده است؟

سودآوری زیاد آمازون

عواملی که باعث افزایش سودآوری آمازون شده است

۱- درآمد از یک کانال جدید

درآمدهای آمازون از مناطق مختلفی تامین می‌شود. اما مهم ترین آن ها منطقه‌ی شمال آمریکاست (۶۰% از درآمد آمازون از این منطقه تامین می‌گردد). ۳۳% از درآمد این شرکت از طریق فروش بین المللی است و ۷% از آن نیز مربوط به خدمات و سرویس های وب آمازون می‌باشد که مورد آخر، با سرعت زیادی نیز در حال رشد است. توجه شما را به سودآورترین منطقه برای آمازون، یعنی آمریکای شمالی معطوف می‌کنیم. قسمتی از درآمد این شرکت، از راه فروش کالاهایی است که خود، به طور مستقیم به مشتری می‌فروشد و قسمتی از آن، مربوط به دریافت کمیسیون از فروشگاه هایی است که محصولاتشان را از طریق آمازون به فروش می‌رسانند و مبلغی به ازای فروش هر محصول خود نیز به آمازون می‌پردازند. نرخ این کمیسیون ها هم بسته به نوع محصول، از ۸% تا ۲۵% متفاوت است که البته برای بیشتر دسته بندی های محصولات، این قیمت برابر ۱۵%  از قیمت محصول مورد نظر می‌باشد. به بیان دیگر، مثلاً با فروش یک محصول ۱۰۰ دلاری که یک فروشگاه از طریق سایت آمازون به فروش می‌رساند، ۱۵ دلار آن سهم آمازون است. تعداد کالاهایی که توسط فروشگاه های دیگر، و از طریق سایت آمازون به فروش می‌رسد، در حال افزایش می‌باشد. در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶، میزان ۴۹% از کل محصولاتی که از طریق سایت آمازون به فروش رفت، متعلق به فروشگاه هایی به جز آمازون بود و در سال ۲۰۱۵ این رقم برابر ۴۵% بوده است.

فروشندگان، به سرعت در حال اضافه کردن محصولات جدیدی برای فروش توسط سایت آمازون هستند و این موضوع، سودآوری آمازون را نیز بسیار زیاد کرده است. همچنین از سایر خدمات آمازون نیز استفاده می‌کنند؛ مثلاً مبلغی پول به آمازون می‌دهند تا کالاهای آن ها را به طور ویژه و از طریق سرویس حمل و نقل مخصوص آمازون، به دست مشتریان برساند. مثلاً در سه ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۵، ۵۰% از محصولات فروشگاه های مختلف، توسط سرویس حمل و نقل ویژه‌ی آمازون (FBA/Fulfillment By Amazon) به دست مشتریان رسانده شد.

سودآوری زیاد آمازون، لجستیک آمازون

۲- تاثیر بازدید کنندگان سایت

فروشگاه اینترنتی آمازون در مدت یک ماه بازدیدی حدود ۱۱۰٫۹ میلیون نفر داشته است (حدود یک سوم جمعیت آمریکا) که ۷۶۸٫۹ صفحه را مشاهده کرده اند. یکی از رقبای آمازون که شرکت Ebay است، حدود ۶۳٫۵ میلیون بازدید داشته (رقمی حدوداً نصف بازدیدهای آمازون) که ۲۹۳٫۴ میلیون صفحه را مشاهده نموده اند. این آمار توسط سایت Alexa (که یکی از شرکت های زیرمجموعه‌ی آمازون نیز می‌باشد) ارائه شده است.

یک سرویس که آمازون برای کاربران خود تهیه کرده است و سودآوری آمازون را بسیار بیشتر کرده است، سرویس عضویت ویژه است که با پرداخت سالیانه ۹۹ دلار، هر فرد می‌تواند از سرویس حمل و نقل ویژه برای تحویل سفارش اینترنتی خود بهره مند شود و همچنین خدماتی مانند ویدئو و فیلم یا موزیک رایگان از آمازون دریافت نماید. تخمین زده شده است که افرادی که عضو ویژه‌ی آمازون هستند، سالیانه حدود ۱۲۰۰ دلار از طریق این سایت خرید اینترنتی انجام می‌دهند. موسس این شرکت بیان کرده است که سرویس عضویت ویژه در آمازون، یک برنامه‌ی ترکیبی است که شبیه هیچ یک از موارد مشابه قبلی نمی‌باشد. هر فردی که با پرداخت ۹۹ دلار به طور سالیانه، عضو ویژه‌ی آمازون می‌شود، در ابتدا با خود می‌اندیشد که چه کاری می‌تواند انجام دهد تا بیشترین ارزش را توسط این موقعیت برای خود ایجاد نماید. بنابراین، افرادی که عضو ویژه می‌شوند، خرید اینترنتی بیشتری را نیز انجام می‌دهند.

وقتی این مشتریان ویژه، برای خرید اینترنتی خود می‌خواهد بین سایت آمازون و هر فروشگاه دیگری، یک انتخاب داشته باشند، تعداد زیادی از آن ها آمازون را انتخاب می‌کنند. چرا که می‌دانند سرویس حمل و نقل ویژه توسط سایت آمازون برای آن ها محصول سفارشیشان را در هر کجای آمریکا که باشند، تا حداکثر ۲ روز به دستشان می‌رساند.

بعد از گزارش سود ۸۵۷ میلیون دلاری آمازون در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶، که تا به حال بیشترین میزان سودآوری آمازون بوده است، ارزش سرمایه‌ی این شرکت به رقم ۳۶۵٫۲ میلیارد دلار رسیده است. با این رقم، آمازون بعد از شرکت های اپل ، آلفابت یا گوگل و مایکروسافت، در رده‌ی چهارم ارزش سرمایه‌ی شرکت ها قرار گرفته است. همچنین این شرکت، برترین خرده فروشی اینترنتی سال نیز محسوب می شود.

با پایگان همراه باشید

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

سیستم مدیریت حمل و نقل

اهمیت سیستم مدیریت حمل و نقل TMS در سال ۲۰۲۰

سیستم مدیریت حمل و نقل TMSدر سال ۲۰۲۰ چه جایگاهی خواهد داشت؟ TMS در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان