خانه / لجستیک / آشنایی با مفهوم هاب لجستیکی

آشنایی با مفهوم هاب لجستیکی

حتما تابحال کلمه هاب لجستیکی را شنیده اید! اما آیا میدانید مفهوم این کلمه چیست ؟

هاب لجستیکی (Logistics Hub) یا همان مراکز لجستیکی، عبارت است از محلی خاص که در آن تمامی فعالیت‌های سازمان‌دهی، تفکیک، هماهنگی، توزیع و حمل‌ونقل کالا از طرف واحدهای مختلف تجاری و توسط اپراتورهای مختلف صورت می‌گیرد. اما خود کلمه هاب به معنی محلی متمرکز است که به تجمع فعالیت‌های یک منطقه یا شبکه وسیع تر اشاره می‌کند.

مفهوم هاب لجستیکی

این هاب یا مرکز دارای نام‌های دیگری همچون پارک لجستیکی، ترمینال و پلتفرم باربری، مرکز حمل‌ و نقل و دهکده باربری است. متصدیان در هاب ممکن است مالک تسهیلات و تجهیزات بوده یا آنها را در اجاره داشته باشند. این مفهوم در صنعت حمل و نقل و لجستک بسیار کاربرد دارد، پس بهتر است بیشتر در مورد آن بدانیم.

کارکرد و هدف از ایجاد هاب های لجستیک

هاب لجستیکی دو کارکرد تسهیل فعالیت‌های لجستیک و ترافیک‌زا از طریق تامین فضا، شبکه‌های تجاری استراتژیک و خدمات حمل‌و‌نقل و ایجاد امکان ادغام و ترکیب جریان‌های کالا از طریق توسعه خدمات حمل‌و‌نقل خاص می باشد.

هدف از ایجاد این مراکز به حداقل رساندن هزینه کل حمل‌ونقل (به عنوان وظیفه و کارکرد مسافت) میان انواع هاب‌ها و مراکز، امکانات و تقاضاهای موجود است. شبکه مرکزی یا هاب می‌تواند به جای خدمات‌رسانی به تقاضاهای هر مبدا ‌و هر مقصد با ایجاد لینکی مستقیم و از طریق مجموعه‌ای کوچکتر از این لینک‌ها بین مبداها، مقصدها و هاب‌ها یا بین مجموعه‌ای از هاب‌ها به خدمات‌رسانی بپردازد.

مراکز تمرکز فعالیت های لجستیک در هاب لجستیکی

در مراکز لجستیکی، چه فعالیت‌هایی انجام می‌شود؟

فعالیت‌های مراکز لجستیکی تنها به کارهایی مانند بسته‌بندی و ذخیره بارها بسنده نمی‌شود بلکه فعالیت‌هایی مانند برچسب‌گذاری، مونتاژ و سفارشی‌سازی برای ایجاد ارزش افزوده در ارائه خدمات به مصرف‌کننده را نیز در برمی‌گیرد.

در واقع این مراکز، با ترکیب فعالیت‌های لجستیکی و صنعتی، خدمات حمل‌ونقل محور را به‌صورت یک محصول خاص در اختیار عموم قرار می‌دهند و به این صورت؛ ارزش خدمات را ارائه شده بالاتر می‌رود.

در سطوحِ کوچکتر و مربوط به فعالیت های لجستیکِ فروشگاه های اینترنتی، هاب لجستیکی را میتوان همان نمایندگی های ارسال کالا و بسته به درب منزل مشتری در شهرهای مختلف دانست. شرکت لجستیک پایگان با داشتن تعداد زیادی نمایندگی اختصاصی در شهرهای بزرگ و کوچک در سراسر کشور، و با امکان ایجاد ارزش افزوده در این مراکز، کار ارسال و تحویل بسته های مشتریانش را بر عهده دارد.

درباره‌ی گروه تولید محتوا پایگان

همچنین ببینید

از انبارداری پرسودِ آمازون، تا نارضایتی کارکنان انبار از وضعیت موجود

انبارداری در آمازون این روزها موضوعِ داغ خبرگزاری ها و روزنامه ها شده است. بنابر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره و تماس با پایگان